Jemenský exprezident Alí Abdalláh Sálih byl odstraněn ze složité rovnice, která dovedla nejchudší zemi světa ke krvavému konfliktu a vyvolala nejhlubší humanitární krizi na planetě. Tříleté boje, v nichž se Sálih spojil se šíitskými povstalci, budou ještě méně srozumitelné než dosud, napsal v deníku The Guardian analytik Saeed Kamali Dehghan.
Sálihovo spojenectví s Húsíi bylo odsouzeno k nezdaru, ale málokdo tušil, že muž, který proti těmto šíitům coby prezident vedl válku, skončí pod palbou jejich zbraní.
Sálih se po 33 letech vedení země neochotně vzdal moci v roce 2012 a nahradil ho jeho tehdejší viceprezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí. Už o dva roky později se Sálih spojil se šíity a vojenské oddíly, které mu nepřestaly být věrné, jim pomohly dobýt Saná a přinutit Hádího uprchnout do Saúdské Arábie. Spojenectví bylo výhodné pro obě strany - Sálih využíval bojovou sílu Húsíů (vyzbrojovaných Íránem) a Húsíové získali přístup k Sálihově síti tajných agentů.
Minulý týden Sálih tuto rovnováhu narušil oznámením, že hodlá vyjednávat se Saúdskou Arábií i jejími spojenci, kteří stojí na straně Hádího. Saúdskoarabská letadla nedávno bombardovala Saná, zřejmě aby Sálihovi pomohla. Húsíům to nezabránilo zrádcovského spojence odstranit.
Bez něj jsou aspoň z krátkodobého hlediska posíleni. "Sálihův aparát bude oslaben a Húsíové se stanou klíčovou silou na severu Jemenu," řekl Adam Baron z Evropské rady pro mezinárodní vztahy.
Sálih se dostal k moci po vojenském puči v roce 1978 a v roce 1990 se stal prvním prezidentem sjednoceného Jemenu. Vládnutí Jemenu přirovnal k "tanci po hadích hlavách".
Podle Barona současná jemenská válka uvízla na mrtvém bodě a není snadné říci, kdo vítězí. Pro Húsíe bude vítězstvím, když přežijí, a to se jim daří, pro Saúdskou Arábii to bude ustavení mezinárodně uznávané vlády. "Húsíové za sebou mají desetiletí povstaleckého boje v izolovaných oblastech na severu země. To, že jsou schopní udržet Saná, nehledě na odstranění Sáliha, který byl jejich historickým nepřítelem, je velký úspěch," soudí Baron.
Navíc se dostali k raketám, kterými útočí na Saúdskou Arábii, a tvrdili, že zasáhli i staveniště jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, což Abú Zabí popřelo. Saúdská Arábie považuje za viníka Írán, který je dodavatelem raketové technologie. Jaký bude vývoj konfliktu, je těžké předpovědět. Jasné ale je, že po Sálihově smrti to bude jiné. "I když se do jemenských záležitostí chtějí vložit zahraniční síly, vnitřní dynamika dokáže věci zvrátit způsobem, jaký nikdo nečeká," řekl Baron.