Erdogan: Buď se Kurdové vzdají, nebo budou "neutralizováni"

Zahraničí
4. 4. 2016 20:23
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že není čas na vyjednávání s povstalci zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Podle agentury Reuters je rozhodnut tři desetiletí trvající rebelii Kurdů udusit.

Radikální kurdští bojovníci se buď musejí vzdát, nebo budou "neutralizováni", prohlásil Erdogan v projevu, který pronesl v hlavním městě Ankaře a který vysílala v přímém přenosu státní televize TRT.

PKK loni v červenci ukončila dva roky trvající příměří. Novou silou tak opět propukl ozbrojený konflikt, který si od roku 1984 vyžádal životy více než 40 tisíc lidí.

Podle vládních údajů od července přišlo během bojů o život téměř 400 vojáků a policistů a několik tisíc kurdských povstalců. Opoziční politické strany ale uvádějí, že při střetech, které se odehrávaly hlavně v tureckých obcích a městech obývaných většinou Kurdy, také zemřelo 500 až 1000 civilistů.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

ilustrační obrázek

Piloti a personál Lufthansy a Eurowings stávkují, zrušeny byly stovky letů

Zahraničí
16. 4. 2026
ilustrační obrázek

Potomci Čechů v Chile nemohou žádat o české občanství. Chtějí změnu zákona

Zahraničí
16. 4. 2026
ilustrační obrázek

Blogerka kritizuje Putina: země podle ní směřuje ke vzpouře

Zahraničí
16. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ