Erdogan: Hitlerovo Německo je příklad prezidentského systému

Zahraničí
1. 1. 2016 19:07
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhajoval svou snahu zavést v zemi prezidentský systém poukázáním mimo jiné na příklad Německa z doby Adolfa Hitlera. Erdoganova slova citovala turecká média, prezidentská kancelář ale jejich podání označila za "dezinterpretaci". Prezidentova vládní Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) prosazuje změnu ústavy a zavedení režimu, v němž hlava státu je zároveň šéfem výkonné moci.

Erdogan se ve čtvrtek večer setkal s novináři po návštěvě Saúdské Arábie a odpovídal mimo jiné na otázku, zda by bylo možné zavést prezidentský systém při zachování unitární struktury státu. "Příklady ve světě určitě existují. Podívejte se třeba na Hitlerovo Německo," řekl Erdogan podle tiskové agentury Dogan. "Pozdější příklady známe z řady různých zemí," dodal.

"Erdoganovu metaforu s ´Hitlerovým Německem´ některé mediální zdroje zkreslily a použily je v opačném smyslu," uvedl prezidentský úřad podle agentury Reuters. Podle ní měla Erdoganova slova ukázat jen to, že prezidentský systém může existovat v unitárním i federálním státě, i to, že prezidentský ani parlamentní systém nejsou zárukou proti zneužití moci. "Je nepřijatelné interpretovat prezidentova vyjádření jako kladný odkaz na Hitlerovo Německo," dodala kancelář.

Také turecký premiér Ahmet Davutoglu ve středu obhajoval snahu prosadit v zemi prezidentský systém. Výsledek listopadových voleb, v nichž AKP získala absolutní většinu, je podle něj vzkazem od tureckých občanů, že má být zaveden prezidentský systém.

Proislámská strana AKP získala v listopadových předčasných volbách většinu v parlamentu, kde má 317 poslanců z 550. Není to ale dost na to, aby sama mohla schválit změny ústavy nebo vypsat referendum.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Pool

Další čtení

Hlášený dron dočasně přerušil provoz berlínského letiště

Zahraničí
1. 11. 2025
Ukrajinský policista - ilustrační foto

Europol na Ukrajině a v Moldavsku odhalil stovky žoldáků a Wagnerovců

Zahraničí
Aktualizováno: 31. 10. 2025 23:54
ilustrační foto

Italové si budou muset nechat ověřit věk, aby mohli koukat na porno

Zahraničí
31. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ