Erdogan navrhl Putinovi uspořádat další summit o situaci v Idlibu

Zahraničí
1. 12. 2018 17:42
Zleva Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan.
Zleva Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan navrhl svému ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi uspořádat další summit k mírovému řešení situace v syrském Idlibu. Oba prezidenti se v Buenos Aires setkali na okraj summitu G20, uvedla agentura Reuters.

Turecko, Rusko, Francie a Německo se na konci října v Istanbulu dohodly, že v Idlibu musí pokračovat příměří a že v Sýrii je třeba vytvořit podmínky pro bezpečný návrat uprchlíků. Zástupci této čtveřice zemí se rovněž shodli, že do obnovy země se zapojí všechny syrské strany.

Zatímco v syrském konfliktu stojí Rusko na straně syrského autoritářského prezidenta Bašára Asada, Turecko podporuje povstalce. I tak se ale Moskva s Ankarou v září dohodly, že v Idlibu ohroženém humanitární katastrofou vznikne demilitarizovaná zóna. Dodržování příměří je tam ale složité.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Ramil Sitdikov

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ