Erdogan: Nevydat Gülena? Pro USA neexistuje výmluva!

Zahraničí
24. 8. 2016 11:53
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes před jednáním s americkým viceprezidentem Joem Bidenem v Ankaře prohlásil, že nevydání duchovního Fethullaha Gülena ze Spojených států neprospěje vztahům obou zemí. Zároveň však zopakoval, že USA a Turecko jsou strategickými partnery.

Biden již dorazil do Turecka, kde se má kromě prezidenta setkat též s premiérem a navštívit parlament.

Podle Erdogana "neexistuje pro USA žádná výmluva" pro to, aby nevydaly Gülena Turecku. Prezident v projevu v Ankaře rovněž uvedl, že Turecko bude pokračovat v dodávání příslušných dokumentů americké straně. Těmi se snaží doložit vinu pětasedmdesátiletého islámského duchovního žijícího v USA na pokusu o vojenský převrat z poloviny července.

Washington ale tvrdí, že zatím nedostal dokumenty, které by dokazovaly podíl Gülena na puči. Gülena, jenž obvinění odmítá, Erdoganův režim viní z pokusu o svržení vlády dlouhodobě. Letos v lednu s ním a sedmdesátkou dalších osob začal v Turecku soudní proces kvůli pokusu svrhnout vládu již v prosinci 2013 tím, že rozpoutali korupční skandál. Ten zasáhl nejvyšší patra politiky, včetně Erdoganova syna Bilala.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační obrázek

Trumpova Rada míru jako konkurence OSN? Španělsko účast odmítlo

Zahraničí
23. 1. 2026
L39 - Albatros

Ukrajina by mohla získat české L-39 Skyfox. Brzdí výroba, peníze i povolení vlády

Zahraničí
23. 1. 2026

Přechod Rafah mezi Gazou a Egyptem bude znovuotevřen příští týden

Zahraničí
22. 1. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ