Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dal pokyn vzdělávacím institucím v zemi, aby při výuce zdůrazňovaly přínos islámu světové vědě a umění, a to včetně údajného objevení Ameriky muslimskými námořníky. Informoval o tom na svých internetových stránkách turecký deník Hürriyet.
Erdogan při úterní návštěvě náboženské školy v metropoli Ankaře prohlásil, že nestrpí, aby islámská civilizace byla považována za méněcennou ve srovnání s jinými civilizacemi.
O víkendu prezident tvrdil, že muslimové objevili Ameriku více než tři století před Kryštofem Kolumbem a vysloužil si za to kritiku a posměch v médiích. Podle Erdogana je ale jejich chyba, že nevěří, že by muslimové něco podobného dokázali. Prezident dodal, že jeho tvrzení není nové a že je o něm přesvědčena řada tureckých akademiků.
Erdogan svůj výrok o objevení Ameriky opírá o zápis v Kolumbově deníku, v němž je údajně zmínka o mešitě na jednom z kopců na Kubě. Řada expertů je nicméně přesvědčena, že Kolumbův odkaz byl metaforický a že popisoval tvar kopce, který se zčásti podobal mešitě.
"Muslimští mořeplavci dorazili do Ameriky v roce 1178," uvedl Erdogan na konferenci v Istanbulu. "Kontakty mezi Latinskou Amerikou a islámem sahají do dvanáctého století," dodal, aniž svou teorii podpořil dalšími důkazy. Kolumbus podle všeobecně uznávaného názoru objevil Ameriku v roce 1492, když se pokoušel najít novou cestu do Indie.
První lidé přišli do Ameriky z Asie. Předpokládá se, že překročili Beringův průliv asi před patnácti tisíci lety. Prvními evropskými návštěvníky Severní Ameriky byli podle všeho vikinští mořeplavci, kteří předstihli Kolumba zhruba o pět set let. Podle některých teorií Kolumba o několik desítek let předběhli i Číňané.
O objevení Ameriky teoretizoval svého času i bývalý libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, podle kterého kontinent jako první navštívil jistý Emír Ká, podle kterého byl prý i pojmenován. Kaddáfí byl ovšem ve svých výpravách do historie ještě odvážnější: podle něj byl i anglický dramatik William Shakespeare ve skutečnosti Arab, a sice Šejk Aspír.