EU se opět smilovala nad Gazou

Zahraničí
22. 8. 2007 13:18
Elektrárna v Gaze
Elektrárna v Gaze

Elektrárna v GazeEvropská unie provizorně obnovila platby na dodávky paliva do jediné elektrárny v palestinské Gaze. K jejich přerušení došlo z obav, že si peníze přivlastňuje antisionistické islamistické hnutí Hamas, které oblast kontroluje.

K uvolnění plateb na palivovou pomoc došlo po setkání představitelů EU s palestinským premiérem Salámem Fajádem (konkurenční Fatah) na tzv. Západním břehu. Dohodli se na pořádání auditů k zajištění kontroly správného zacházení s penězi.

Pro monitorování řádných dodávek paliv bude také ustavena společná komise EU a palestinské vlády, kterou však Hamas neuznává.

Rozhodnutí o zastavení plateb přišlo právě z obavy ze zneužití peněz minulý čtvrtek. Na několik dnů se statisíce Palestinců ocitly bez dodávek elektřiny. Dnes by mělo dojít k jejich obnovení, protože několik cisteren s palivem již z Izraele do Gazy dorazilo.

Představitelé vlády obvinění ze zadržování peněz odmítají a jde podle nich o snahu hnutí Fatah je zdiskreditovat.

Izraelský ministr pro infrastrukturu Benjamin Ben-Eliezer v izraelském rádiu rozhořčeně komentoval dodávky paliva palestinským Arabům: „Jsme jedinou zemí na světě, jejíž zařízení jsou bombardována a přesto jim stále dodáváme elektřinu." Narážel tak na útoky palestinských militantních skupin na elektrárnu v jižním Izraeli.

Na snímku elektrárna v Gaze, 20. srpna.

Foto: AP

Autor: - ms -

Další čtení

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondiovou, nahradí ji Blanche

Zahraničí
3. 4. 2026

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassanovou

Zahraničí
2. 4. 2026
Ankara, Turecko

Pavel předpokládá svou účast na summitu NATO, chce se sejít s Babišem

Zahraničí
2. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ