Na podzim to odskákala Alžběta II., když bylo rozhodnuto o jejím odstranění z fidžijských bankovek, nyní je zřejmě na řadě státní vlajka, respektive britský Union Jack, který je její součástí. Premiér Fidži nemá Británii v lásce a vyrazil do boje za prohloubení národní identity.
Fidži získalo nezávislost na Velké Británii v roce 1970 a stalo se členem Commonwealthu. Členství už mu ale bylo dvakrát přerušeno. Naposledy v roce 2006 a tento stav trvá dodnes. Důvodem byl státní převrat, po němž se k moci dostal komodor Frank Bainimarama.
Bainimarama v současné době jako premiér prosazuje přijetí nové ústavy, píše deník The Australian. V novoročním projevu uvedl, že bude hotova do března. Příští rok by se pak na jejím základě měly konat nové volby. Ústava má také obsahovat prvky kladoucí větší důraz na národní identitu.
Jejich součástí má být i nová státní vlajka. V té současné je na světle modrém pozadí symbolizujícím Tichý oceán štít státního znaku a v kantonu v levém horním rohu, jako i u některých dalších dřívějších britských kolonií, britská vlajka - tzv. Union Jack.
"Již brzy budeme používat nové bankovky a mince, které budou zobrazovat naši flóru a faunu. A tento rok také vylepšíme naši vlajku," řekl Bainimarama v projevu.
Jak přesně bude vlajka vypadat, není dosud jasné. Dá se však očekávat, že připomínka britské nadvlády z ní zmizí. Většina obyvatel Fidži, kterému se kvůli jeho vůdci ve světě po vzoru latinskoamerických diktatur přezdívá Bainimaramová republika, si přitom přeje zachování současné podoby.
Rozhodnutí o přijetí nových platidel a vlajky už loni předcházelo zrušení oslav narozenin Alžběty II. z důvodu, že prý již nejsou relevantní. Bainimarama přitom k britské královské rodině chová osobně respekt - v pracovně má portréty jejích členů. Pozastavení členství v Commonwealthu Britům ale prý stále neodpustil. Novým spojencem Fidži se tak stala Čína.