Mercedes Benz, který daroval Adolf Hitler bývalému nepálskému králi Tribhuvanovi, bude zřejmě zařazen mezi exponáty muzea, jež vznikne v královském paláci v Káthmándú. Tento týden se z něj vystěhoval sesazený král Gjánéndra, protože Nepál po 239 letech zrušil monarchii.
Jeho předek Tribhuvana Bír Bikram Šáh byl u moci v letech 1911 až 1955 a Nepál za jeho vlády získal nezávislost na Británii.
Královský úřad zanikl květnovým rozhodnutím ústavodárného shromáždění zřídit federální republiku.
Sedmdesát let starý mercedes reziví na dvoře královského paláce víc než tři roky. Předtím ho využívala technická vyšší škola v Káthmándú pro výuku automechaniků, ale pak ho vrátila paláci s tím, že nemá na obnovu archaických součástí dostatek financí. Od té doby stál mercedes bez povšimnutí na pozemku paláce.
Fýrerův dar nemohl do Himálaje sám přijet, do Káthmándú ležícího ve výšce 1355 metrů nad mořem jej museli po horských stezkách po kusech dopravit nosiči. Tehdy, roku 1940, nebyla v Nepálu žádná auta, natož silnice. Král Tribhuvana jezdil v Hitlerově daru až do své smrti roku 1955.
Vláda chce v paláci zřídit muzeum a mercedes se prý dostane do sbírky. "Bude to tahák," tvrdí Govinda Prasád Kusum, který je pověřen sepsat palácový inventář, jenž je nyní majetkem vlády. Objevily se i návrhy, aby mercedes vozil movité turisty.
Gjánéndra se dočasně odstěhoval do letního paláce u Káthmandú, ale až si najde vlastní bydliště, musí opustit i ten. Jeho děd v mercedesu jezdil v době, kdy Nepál neznal žádná jiná motorová vozidla. Po výukových lekcích na místní technice dnes vůz nemá boční dveře, kapota reziví a sedadla jsou roztrhaná.
Všichni dosavadní obyvatelé ale královský palác neopustí. K překvapení mnoha Nepálců úřady oznámily, že v něm bude moci dále přebývat milenka bývalého krále, které je dnes 94 let.
Nepál se otevřel modernímu světu v 50. letech minulého století. Na jeho 27 milionů obyvatel dnes připadá asi půl milionu motorových vozidel, včetně motocyklů.
Foto: Reuters a AP