Hlad zabíjí i v nejúrodnějších oblastech KLDR

Zahraničí
21. 5. 2012 15:13
Ani obligátní rudé praporky úrodu nezachránily.
Ani obligátní rudé praporky úrodu nezachránily.

Potravinová krize v KLDR už krutě postihuje i úrodný jihozápad země, odkud se tradičně dováží rýže do metropole.

"Kvůli ještě většímu nedostatku potravin v tomto roce se objevily zprávy, že lidé umírají hlady dokonce i v provinciích Hwanghe namdo a Hwanghe pukto," uvedl jihokorejský zpravodajský server Daily NK s odkazem na zemědělské srdce země.

Šest lidí - dětí a starších občanů - zemřelo kupříkladu hlady v jediné vesnici v okrese Sinkje poté, co úřady rozhodly dodat každé domácnosti nouzovou dávku obsahující pouze jeden až dva kilogramy kukuřice, sdělil zmíněný zdroj.

Co zemědělci vypěstují, strana zrekvíruje.Daily NK rovněž informoval, že v každém zemědělském družstvu v oblasti města Hedžu si nedostatek potravin vyžádal v průběhu dubna zhruba desítku obětí.

V provincii Hwanghe namdo podlehl podvýživě blíže neupřesněný počet dělníků místní ocelárny, když zde bylo zcela zastaveno rozdávání potravinových přídělů.

Podle Daily NK je za kritickou situací snížení produkce rýže v důsledku loňských povodní. Většina podzimní sklizně putovala do armádních zásobovacích skladů či k obyvatelům metropole Pchjongjang, kde žije elita komunistického režimu, konstatoval webový deník.

V provincii Hwanghe namdo byla navíc situace zkomplikována obchodními a cestovními omezeními během tříměsíčního období smutku po smrti bývalého severokorejského komunistického vůdce Kim Čong-ila, který zesnul 17. listopadu.

Oficiální systém distribuce potravin v KLDR, který je součástí státem řízené severokorejské ekonomiky, se zhroutil v období hladomoru v polovině 90. let minulého století, jenž si podle OSN vyžádal statisíce lidských životů.

Od té doby si KLDR nedokázala s akutním nedostatkem potravin poradit. Dárcovské projekty OSN opakovaně brzdí mezinárodní sankce, které trestají severokorejskou neochotu vzdát se raketových a jaderných programů. Spojené státy pozastavily plán dodat Pchjongjangu 240 tisíc tun potravin, když KLDR 13. dubna navzdory varování Západu vypustila svou další raketu.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ