Největší překážkou dohody mezi Izraelem a Palestinci jsou nyní ruští imigranti v Izraeli. Ve středu to prohlásil bývalý americký prezident Bill Clinton a jeho výrok vyvolal pozdvižení mezi izraelskými politiky ruského původu. Podle Clintona jsou to právě ruští imigranti a také osadníci, kdo mají o mír s Palestinci nejmenší zájem.
"V izraelské armádě přibývá vojáků, kteří jsou dětmi osadníků a přistěhovaných Rusů. To jsou skupiny obyvatel, které jsou největšími odpůrci rozdělení území, a to je hlavní problém. Je to jiný Izrael, 16 procent Izraelců teď hovoří rusky," řekl Clinton při setkání s novináři v New Yorku.
Časopis Foreign Policy citoval Clintonova slova o ruských imigrantech takto: "Přistěhovali se tam, je to jejich zem, mají tam budoucnost. Nedokážou přijmout historické ani jiné ospravedlnění dělení území."
Clinton se také zmínil o své zkušenosti s poslancem a bývalým ministrem vnitra Natanem Ščaranským. Jako jediný z izraelských ministrů prý odmítl mírový plán, který Clinton navrhl na summitu v Camp Davidu v roce 2000. "Nemohu pro to hlasovat, jsem Rus. Přišel jsem z jedné z největších zemí světa do jedné z nejmenších a vy po mně chcete, abych ji ještě rozdělil napůl. Ne, děkuji," řekl prý tehdy Ščaranskij Clintonovi.
Ščaranskij ale hned ve středu popřel, že se dialog odehrál tak, jak to popsal Clinton. "Ta zpráva o výroku prezidenta Clintona, která se ke mně donesla, není přesná. Oceňuji Clintonovo úsilí o mír a taky jeho talent pro politickou analýzu.
Já jsem ale nikdy v Camp Davidu nebyl a nikdy jsem tam s prezidentem Clintonem o mírových rozhovorech nemluvil.
Možná měl na mysli náš rozhovor ve Wye Plantation, který se odehrál rok předtím. Vyjádřil jsem tehdy pochybnosti o tom, zda diktátorský režim pana Arafata bude ochoten zajistit svému národu mír," řekl Ščaranskij, který stál v čele nyní zaniklé strany ruských imigrantů Izrael na vzestupu.
Stranou ruských přistěhovalců je také ultrapravicový Izrael je náš domov ministra zahraničí Avigdora Liebermana. Ten vydal ke Clintonovým výrokům prohlášení, v němž bývalého prezidenta viní z vměšování do vnitřních záležitostí Izraele a z hrubého zevšeobecňování.
"Je jenom jeden izraelský národ a ruští přistěhovalci touží po skutečném míru stejně jako ostatní obyvatelé Izraele. Mír musí být založen na uznání Izraele jako státu Židů. Pan Clinton zřejmě zapomněl, že to byl bývalý palestinský vůdce Jásir Arafat, kdo jeho mírový plán odmítl," stojí v prohlášení.
Sám Liebermann (v matrice jako Evet Lvovič Lieberman) se narodil se v tehdejším sovětském městě Kišiněv, jež je dnes hlavním městem Moldavska. Jako mladík pracoval jako vyhazovač v nočním klubu a jako rozhlasový hlasatel v Baku.
Roku 1978 emigroval jako dvacetiletý do Izraele, kde si odsloužil povinnou vojenskou službu v izraelské armádě. Poté studoval mezinárodní vztahy a politické vědy na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, kde získal titul bakalář.
Ministryně pro integraci imigrantů Sofa Landverová ze strany Izrael je náš domov považuje každý pokus o rozdělení izraelské společnosti za chybu. "Ruští imigranti přispěli k rozvoji Izraele ve všech oborech, ve vědě, kultuře, sportu, ekonomice i obraně," řekla.
Premiér Benjamin Netanjahu, jehož předci pocházeli z Lotyšska, označil Clintonovy výroky za politováníhodné. "Clinton jako starý přítel Izraele jistě ví, že přistěhovalci (z bývalého Sovětského svazu) významně přispěli k posílení i rozvoji Izraele a jeho armády," řekl.