Atomová mocnost Indie získala právo nakupovat jaderné technologie, ač není signatářem dohody o nešíření jaderných zbraní. Skupina 45 států, které kontrolují export jaderné technologie ve světě, dnes totiž schválila americký návrh na zrušení celosvětového zákazu jaderného obchodu s Indií. Zákaz platil 34 let a Indie dnes rozhodnutí společenství ocenila jako závažný krok.
"Skupina dodavatelů jaderných komponentů dnes schválila výjimku pro jaderné dodávky pro Indii," uvedlo v prohlášení z vídeňského zasedání rakouské ministerstvo zahraničí. Embargo pro obchodování s jadernými technologiemi bylo na Indii uvaleno, když provedla svůj první jaderný test v roce 1974.
Americký prezident George Bush podepsal návrh zákona, který umožní Indii nakupovat v USA reaktory a palivo pro ně, již v roce 2006. Po nynější dohodě jej bude moci ratifikovat i americký Kongres a možná to stihne ještě do konce roku, tedy za Bushova prezidentského mandátu.
Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová dnes rozhodnutí ocenila: "Je to pokrok pro rámec pro nešíření jaderných zbraní," řekla.
Po dvoudenním jednání byla dohoda uzavřena, když Rakousko, jeden z posledních nesouhlasících států, dosáhlo toho, že se Indie oficiálně zavázala dodržovat smlouvu o nešíření jaderných zbraní a moratorium na jaderné zkoušky. Dillí v minulosti odmítalo mezinárodní dohody o nešíření jaderných zbraní a vyvíjelo tyto zbraně podobně jako sousední Pákistán.
"Znamená to konec desítky let dlouhé izolace, která Indii oddělovala od hlavních proudů ve vývoji jaderných technologií," komentoval rozhodnutí indický premiér Manmóhan Sing. Podle něj tak mezinárodní společenství uznalo, že Indie nešíří jaderné zbraně a má status země s rozvinutou jadernou technologií.
Indická průmyslová lobby výsledek uvítala jako senzační vítězství. Podle šéfa indické průmyslové a obchodní komory umožní Indii výstavbu jaderných elektráren.
Země zatím nemohla získávat jadernou technologii ani materiál v zahraničí, protože pravidla smlouvy o nešíření jaderných zbraní zakazují obchod se státy, které úmluvu nepodepsaly.
Podle Washingtonu nová dohoda Indii přiblíží signatářům smlouvy, pomůže v boji proti klimatickým změnám a umožní jedné z hlavních ekonomik světa, aby rozvíjela energii, která ovzduší znečišťuje jen velmi málo.
Foto: AP a Profimedia