Víkendové zmizení malajsijského dopravního letadla podle všeho nebylo důsledkem teroristického útoku. Prohlásil to šéf mezinárodní policejní organizace Interpol. Interpol již také identifikoval dva pasažéry, kteří do letadla nastoupili s ukradenými pasy. Jde o dva Íránce, kteří podle dostupných informací nebyli napojení na teroristy. Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) ale terorismus nadále nevylučuje.
"Čím víc informací získáváme, tím silnějšího nabýváme přesvědčení, že to nebyl teroristický incident," prohlásil generální tajemník Interpolu Ronald Noble.
Šéf CIA John Brennan je ale v tomto směru opatrnější. Poznamenal, že zatím nikdo nevznesl žádný požadavek, nicméně stále nelze vyloučit jakoukoli teorii, včetně možného spojení s teroristickou organizací.
Brennan, který býval bezpečnostním poradcem amerického prezidenta Baracka Obamy, upozornil, že mnoho otázek zůstává nezodpovězených, a je proto ještě příliš brzy na nějaké závěry ohledně tajemného zmizení letounu. "Pečlivě to studujeme. Stále je to jednoznačně záhada," řekl.
Malajsijská armáda uvedla, že v den zmizení zaregistrovala na svých radarech letadlo v Malacké úžině, tedy daleko od místa, kde řízení civilní letecké dopravy ztratilo se strojem v pátek kontakt.
Boeing s 239 lidmi na palubě letěl z Kuala Lumpuru do Pekingu a posádka se zemí přestala komunikovat asi po hodině letu východně od pobřeží Malajsie, nedaleko přístavu Kota Bharu. Dosud se nenašla žádná stopa, která by vysvětlila osud stroje. Podle vyjádření nejmenovaného malajsijského vojenského činitele ale armáda sledovala letadlo na radaru přes Malackou úžinu, tedy západně od malajsijských břehů.
"(Letadlo) změnilo kurz po přeletu nad Kota Bharu, sestoupilo do nižší výšky a zamířilo do Malacké úžiny," řekl podle agentury Reuters vojenský činitel.
Vzhledem k tomu, že letadlo nevyslalo žádné nouzové volání ani nehlásilo problémy, a vzhledem k tomu, že se nenašly jeho trosky, soustřeďuje se policejní pátrání na údaje o pasažérech. Policisté zjišťují, zda některý z cestujících neměl osobní či psychické problémy a zda mezi cestujícími nemohli být potenciální teroristé. Do centra pozornosti se tak dostali dva muži, kteří si letenky koupili na evropské pasy ukradené v minulých dvou letech v Asii.
Šéf Interpolu Noble sdělil, že šlo o dva Íránce, pravděpodobně žadatele o azyl, jimž cestu do Evropy zařídili pašeráci lidí.
Podle Noblea Íránci původně cestovali na íránské pasy, v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru je ale vyměnili a předložili kradený italský a rakouský pas. Kam oba muži směřovali, není zatím přesně známo. Jeden z nich, jemuž bylo 18 let, mířil podle některých zdrojů do Německa, kde hodlal požádat o azyl. Druhý Íránec, kterému bylo 29 let, mířil podle švédského tisku do Švédska. Interpol zveřejnil také podobizny mužů, jak je zachytily před odletem bezpečnostní kamery.
Malajsijská policie sdělila, že letenky obou nositelů ukradených pasů byly zakoupeny společně. Z Pekingu měli oba pokračovat do Amsterdamu, jeden z nich pak dále do Frankfurtu. "Nedomníváme se, že patřil k nějaké teroristické skupině," konstatovali malajsijští policisté.