Irácké pacienty <span>pomáhá léčit</span> internet a britská nadace

Zahraničí
14. 8. 2008 13:10
Západní lékaři pomáhají znalostmi svým iráckým kolegům.
Západní lékaři pomáhají znalostmi svým iráckým kolegům.

Západní lékaři pomáhají znalostmi svým iráckým kolegům.Iráčtí lékaři byli bezmocní nad komplikovaným těhotenstvím šestadvacetileté Iráčanky. Domnívali se, že její život mohou zachránit jedině obětováním plodu. Pomoc přišla z nečekaného zdroje - z britské charitativní nadace a internetu.

Díky nim se podařilo konzultovat stav pacientky i nutný lékařský postup, takže Iráčané mohli provést chirurgický zákrok a zachránit ženu i dítě.

Irácký gynekolog se rozhodl obrátit se na britskou dobročinnou Swinfenovu nadaci, která zprostředkovává kontakt lékařů z válečných zón s odborníky na Západě. Lékaři s ní spolupracují jako dobrovolníci a přes jejich počáteční skepsi se jim daří i tímto způsobem zachraňovat životy.

Popis komplikovaného případu z Iráku nadace postoupila jednomu britskému porodníkovi, španělskému anesteziologovi a dalším odborníkům. Do Iráku pak putovaly detailní instrukce včetně video materiálu o tom, jak takový složitý zákrok provést. Irácký lékař přesně podle něj operoval a žena mohla být po necelých třech týdnech převezena do domácího ošetření, přičemž plod zůstal naživu. 

Pomocí videomateriálu a rad zachraňují západní doktoři životy v Iráku.Swinfenovi založili nadaci před deseti lety a teď se o ní ví od Antarktidy po Šalamounovy ostrovy. Bez nároků na honorář s ní spolupracuje 380 západních lékařů. Řeší se většinou případy, při nichž pacientovi nezbývá příliš mnoho možností. S pomocí digitálních kamer, fotografií a e-mailů putují k nadaci nezbytné informace včetně rentgenových snímků. Odtud jsou rozesílány příslušným specialistům, z nichž většina dodá návrh léčby do dvou dní zpět. Konzultuje se například v oboru kožní medicíny, kardiologie i psychiatrie.

Asi pětina dotazů z minulých let přišla z Iráku. Na nadaci je napojeno 40 tamních nemocnic a lékaři tvrdí, že jsou tyto konzultace na dálku účinnější než tradiční pomoc agentur OSN.

Irácké zdravotnictví je po letech mezinárodních sankcí a válek v troskách. Mnoho lékařů emigrovalo a většina agentur OSN se bojí trvale v Iráku pracovat, takže působí v sousedním Jordánsku. Ani gynekolog, který díky svému dotazu u nadace zachránil svou pacientku, nechtěl z obavy o život prozradit své jméno.

Pacienti v Bangladéši.Belfastský neurolog Victor Patterson s nadací spolupracuje už deset let, ale přiznává, že zpočátku byl velmi skeptický. "Domníval jsme, že to nikdy nemůže fungovat," řekl. Názor změnil, když se mu podařilo přispět k vyléčení jedné nechodící pacientky v Bangladéši. Po přečtení popisu jejího stavu usoudil, že žena možná trpí vzácnou nervovou chorobou, a navrhl léčbu steroidy. Žena po několika měsících vstala z invalidního vozíku a chodí.

Jeden z iráckých lékařů přiznal, že irácké zdravotnictví se dostalo do izolace a zaostává za novými poznatky. Léčba na dálku prý pomáhá handicap vyrovnat. "Pokud máme přístup k internetu, můžeme díky nadaci Swinfenových požádat o pomoc," řekl jeden z nich.

Foto: Profimedia, OSN

Autor: AP

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ