Propaganda nebo reálné plány? Írán má v plánu vyslat během příštích deseti let do vesmíru kosmickou loď s lidskou posádkou. Sdělila to dnes íránská státní televize. Íránci svůj záměr zveřejnili jen pár dní po oznámení, že s pomocí vlastní rakety vůbec poprvé vynesli na oběžnou dráhu maketu družice.
"Jedním z cílů desetiletého íránského kosmického programu je vyslání rakety s lidskou posádkou do vesmíru," prohlásil šéf Íránské organizace leteckého a vesmírného průmyslu (AIO) Rezá Taghipúr. "Během příštích šesti měsíců až jednoho roku bude rozhodnuto o přesném datu této mise."
Írán bude podle Taghipúra při konstruování satelitu, který bude pojmenován Bešarat (Dobré zprávy), spolupracovat s islámskými zeměmi. V zájmu vyslání další družice prý spojí síly také s Ruskem a některými asijskými státy.
Americké bezpečnostní zdroje označily nedělní vynesení makety íránské družice do kosmu za "dramatický nezdar". Nosič podle nich krátce po startu spadl a v žádném případě nedosáhl zamýšlené pozice. Podle některých expertů však zkouška svědčí o technologickém pokroku Íránu. Přední analytik vědeckého institutu GlobalSecurity.org Charles Vick míní, že se Íránu patrně podařilo zažehnout druhý stupeň nosné rakety a získat údaje, které mu pomohou zdokonalit jeho systém vypouštění raket.
Technologii vystřelování balistických raket dlouhého doletu, jíž se využívá k vynášení satelitů na orbitu, lze využít také k odpalování zbraní. Írán však namítá, že nemá nic takového v úmyslu.
Západ obviňuje Teherán, že se snaží opatřit si jaderné zbraně, ten ale trvá na tom, že jeho jaderné ambice mají výhradě mírové cíle. Chce prý vyrobit dostatek jaderné energie, aby mohl vyvážet více ze svých bohatých zásob ropy a zemního plynu.
Foto: ISNA a AP