Teherán uzavřel pro Íránce hraniční přechod s Irákem poté, co mnoho íránských poutníků zahynulo při sérii pumových útoků v Iráku v uplynulých dvou dnech. Podle šéfky americké diplomacie Clintonové, která dnes nečekaně přijela doBagdádu, jsou sebevražedné útoky, bohužel, svým tragickým způsobem, signálem obav extremistů, že se Irák ubírá správným směrem.
Při sérii útoků sebevražedných atentátníků v Bagdádu a v provincii Dijála bylo od čtvrtka zabito nejméně 150 lidí. Mezi oběťmi násilí posledních dvou dnů, které učinilo z dubna nejkrvavější měsíc letošního roku s celkem 250 mrtvými a téměř 700 zraněnými, i mezi zraněnými je velký počet íránských poutníků.
"Po útocích v Iráku a po mučednické smrti mnoha íránských poutníků byl až do odvolání pro Íránce uzavřen přechod Chosráví," oznámila oficiální agentura IRNA. Obdobné zprávy odvysílal i státní rozhlas.
Přechod Chosráví leží severovýchodně od Bagdádu. Íránská média neuvedla, zda uzávěra platí i pro další hraniční přechody.
Útoky v Iráku odsoudil v pátek mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hasan Kaškaví.
"Některé síly se snaží oslabit hluboké a sílící styky mezi lidem Íránu a Iráku a ospravedlnit nezákonnou přítomnost cizinců pokračující nejistotou v této zemi a tomto regionu," prohlásil.
Íránští oficiální činitelé se dali opakovaně slyšet, že přítomnost amerických sil v Iráku zhoršuje bezpečnostní situaci v zemi.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dnes připsal vinu za bombové útoky v Iráku i americkým jednotkám. "Hlavními podezřelými v tomto zločinu a dalších obdobných zločinech jsou americké bezpečnostní a vojenské síly," praví se v Chameneího prohlášení,
přečteném v rozhlase. Neušetřil v něm obvinění ani Izrael a jeho výzvědné služby.
Clintonová o pokroku ve stínu tisíců mrtvých
Hillary Clintonová, která se dnes nečekaně objevila v Bagdádu, řekla, že nevidí známky toho, že by Irák sklouzával zpátky do sektářské války. "Myslím, že tyto sebevražedné útoky jsou, bohužel svým tragickým způsobem, signálem obav extremistů, že se Irák ubírá správným směrem," řekla Clintonová novinářům. Irák podle ní i přes nejnovější násilí dosáhl velkého pokroku.
Clintonová se v Iráku sejde s prezidentem Džalálem Talabáním, premiérem Núrím Málikím a svým resortním protějškem Hošjarem Zibarím. Na programu má rovněž schůzku s velitelem amerických sil v Iráku, generálem Raymondem Odernem.
Clintonová přijela do Iráku necelé tři týdny po návštěvě prezidenta Baracka Obamy. Ten varoval, že příštích 18 měsíců bude pro Irák kritických, zároveň ale prohlásil, že je načase, aby USA předaly Iráčanům kontrolu nad jejich zemí.
USA mají v současnosti v Iráku kolem 142 tisíc vojáků. Na základě dvoustranné bezpečnostní dohody mezi Irákem a Spojenými státy mají americké síly kompletně odejít ze země nejpozději do konce roku 2011. Obama ale přislíbil stažení velké části amerického kontingentu už do konce srpna 2010.
Foto: ČTK/AP a Reuters