Írán zajal britské vojáky v iráckých vodách
28.03.2007 14:47 Aktualizováno 29.03. 14:58
Británie oznámila zmrazení dvoustranných vztahů s Teheránem do doby, než jí bude vráceno 15 zajatců z řad námořnictva, které Írán zadržuje od minulého týdne. Britský ministerský předseda Tony Blair v parlamentu řekl, že íránská akce nemá žádné opodstatnění, je nepřijatelná, nesprávná a nelegální. Podle Blaira nastal čas zesílit mezinárodní tlak na Írán a ukázat mu, jak je izolován.
Podle íránského ministra zahraničí Manúčehra Mottakího musí Británie "přiznat chybu" a připustit, že patnáctka námořníků, vstoupila do íránských teritoriálních vod. Pokud tak Británie učiní, "pomůže to podle něj vyřešit" situaci kolem zajatců. Londýn si však stojí nadále za svým a tvdí, že se lodě námořníků pohybovaly v iráckých vodách. Toto stanovisko potvrdily i poslední satelitní snáímky, které mají britské úřady k dispozici.
Šéf íránské diplomacie rovněž vzal zpět své dřívější prohlášení, že Teherán propustí jedinou ženu mezi zajatci. Šestadvacetiletou vojačku Faye Turneyovoua několik dalších zajatců mohli ve středu vidět diváci na videozáznamu, který odvysílala odvysílala íránská televize.
Teherán odvolání tohoto propuštění zdůvodnil tím, že britské úřady zaujímají v případu "nesprávný postoj". "Místo aby vyslali technický tým ke zkoumání problému, udělali mediální povyk, oznámili zmrazení vztahů a hovořili o Radě bezpečnosti. To problém neřeší. Přepočítali se," řekl íránský vyjednávač Alí Laridžání.
Kancelář britského premiéra Tonyho Blaira odsoudila rozhodnutí Íránců ukazovat zadržené v televizi. "Je to špatné ve smyslu příslušných konvencí. Je to špatné ve smyslu základní lidskosti," uvedl Blairův mluvčí. Poznamenal, že Británie si nepřeje konfrontaci s Íránem, ale co nejrychlejší řešení.
Krizi řeší i OSN
Írán prý nicméně umožní britským konzulárním úředníkům setkat se s vojáky. Mluvčí britského ministerstva zahraničí sdělil, že Británie trvá na okamžitém propuštění všech zadržených, sází na zahraniční tlak na Írán a chce incident řešit i v Radě bezpečnosti OSN, kterou o to ve čtvrtek ráno požádala. Zatím čeká na podrobnosti případné schůzky.
Mluvčí OSN sdělil, že o této podle něj krizové situaci jednal generální tajemník světové organizace Pan Ki-mun s íránským ministrem zahraničí na okraj summitu Ligy arabských zemí v Rijádu. K obsahu rozhovoru se mluvčí nevyjádřil.
Francouzské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek povolalo íránského velvyslance v Paříži, kterému tlumočilo solidaritu Francie s Británií a svůj požadavek na co nejrychlejší propuštění britských námořníků. Již dříve podpořily oficiálně Londýn například Washington a Atény.
Narušení výsostných vod
Velení britského námořnictva zveřejnilo data, podle nichž byli britští námořníci, které zajali Íránci, více než tři kilometry od irácko-íránské námořní hranice na její irácké straně. Írán však dále tvrdí, že Britové narušili jeho výsostné vody.
Íránská ambasáda v Londýně vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že britští námořníci byli půl kilometru uvnitř íránských výsostných vod. Státní agentura Teheránu IRNA krátce po vyjádření britského námořnictva vyjádřila přesvědčení, že vlády obou zemí budou schopny vyřešit incident kontakty a úzkou spoluprací.
Zhruba ve stejné době však britská ministryně zahraničí Margaret Beckettová oznámila v parlamentu zmrazení veškerých dvoustranných vztahů s Íránem. Řekla, že Británie od pátku do středy nabízela Teheránu možnost vyřešit záležitost potichu okamžitým propuštěním britských námořníků a příslušníků vojenské pěchoty. Protože však Írán Brity nadále zadržuje a dokonce k nim dosud nepovolil přístup ani britským diplomatům, rozhodla se Británie zveřejnit fakta o případu a konfrontaci zostřit.
Protiprávní zajetí
Ministryně připomněla, že ani kdyby Britové skutečně byli v íránských vodách, nemá Írán právo je zajmout. Mezinárodní právo vojenským plavidlům i v takovém případě poskytuje imunitu a svrchovanost a Írán směl Brity jen vyzvat, aby jeho vody okamžitě opustili.
Viceadmirál Charles Style na středeční mimořádné tiskové konferenci vysvětlil, že námořní velení zná polohu britských námořníků v době incidentu přesně díky zařízení pro globální navigaci (GPS), které bylo na jednom z člunů. Tato data se automaticky přenášela na palubu vlajkové lodi HMS Cornwall. Proto po celou dobu až do přerušení přenosu dat po íránské akci ví, kde loď byla.
Podle viceadmirála během diplomatických jednání o vydání 15 příslušníků britského námořnictva a námořní pěchoty uvedl Írán dvě polohy jejich člunů. První byla v iráckých vodách a až "opravená" druhá byla v íránských vodách. Británie odmítá obě sady dat, které nabídl Írán.
Chybná poloha
Beckettová v parlamentu uvedla, že Írán dal Britům první údaj o poloze jejich vojáků v době incidentu opakovaně a trval na něm několik dní. Teprve poté, co výslovně upozornila íránského ministra zahraničí, že udává polohu v iráckých výsostných vodách, Teherán tento údaj změnil. "Nedokážu uvěřit, že by v tak důležité záležitosti udělali chybu, a to opakovaně a během několika dnů," dodala ministryně.
Style řekl, že čluny byly u indické obchodní lodi, kterou v souladu s příslušnou rezolucí Rady bezpečnosti OSN kontrolovaly. I její kapitán podle něj potvrdil, že celá akce byla v iráckých vodách. Viceadmirál doplnil, že od začátku března provedli Britové 66 podobných kontrol, takže šlo o zcela rutinní operaci v oblasti, kde Britové běžně cizí plavidla kontrolovali. Nedělo se tedy nic, co by mělo vzbudit napětí v Íránu.
Premiér Blair řekl, že vojáci ve dvou britských člunech udělali správně, že proti osádkám šesti íránských lodí, které je zajaly, nebojovali, protože by to vedlo k mnoha obětem. Zdůraznil však, že Britové mají plné právo se bránit i silou.
Foto: AP
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.