V Teheránu bylo v neděli za úsvitu popraveno 29 osob. Informovala o tom íránská televize. Jde podle všeho o největší množství poprav v jediný den a na jednom místě za mnoho let.
Podle televize byli mezi popravenými v městské věznici Evín odsouzenci za vraždy, obchod s drogami, znásilnění a ozbrojenou loupež. Výkon trestu smrti oběšením, který byl proveden v 5.10 místního času (2.40 SELČ), schválila nejvyšší soudní instance v zemi a nebylo proti němu odvolání.
Nejvíce popravených v Íránu bylo letos zatím v lednu, kdy v evínském zařízení bylo oběšeno 13 osob. Loni v září bylo v Íránu jediný den, ale na dvou různých místech, popraveno 21 lidí.
Od začátku roku byl tak rozsudek smrti v Íránu vykonán na nejméně 155 lidech. Loni popravily íránské úřady podle organizace Amnesty International 317 osob, což je druhý nejvyšší počet na světě po Číně, kde bylo zastřeleno ranou do týlu 470 lidí.
Íránské úřady považují drogovou kriminalitu za vůbec nejrozšířenější zločinnost v zemi. Muslimské obyvatelstvo, které má zakázáno požívat alkohol, se uchyluje k jiným drogám, jež jsou v centrální Asii dostupnější.
Ze sousedního Afghánistánu plyne do Íránu velké množství opia či z něho vyrobeného heroinu. Íránské úřady odhadují, že v zemi, která slouží i jako tranzitní cesta pro převoz drog do Evropy a zemí kolem Perského zálivu, jsou asi dva miliony narkomanů.
Popravám ve světě vévodí Čína a Írán, v USA počet trestů klesá
- Popravy se uplatňují v 60 zemích, mimo jiné v Číně, Íránu, Saúdské Arábii, Pákistánu a USA (v Evropě pak v Bělorusku). Dalších 11 států zachovává hrdelní trest ve svém trestním řádu, ale je prováděn jen za výjimečných okolností. - V 91 zemích byl podle Amnesty International trest smrti zrušen pro všechny zločiny (v roce 1981 tomu tak bylo u 25 zemí). - V roce 2007 bylo popraveno nejméně 1252 lidí (v roce 2006 jich bylo 1591) ve 24 zemích a nejméně 3347 lidí ve více než 50 zemích bylo k trestu smrti odsouzeno. Počet poprav v zemích na prvních pěti místech žebříčku tvoří 88 procent. - Pořadí zemí s nejvyšším počtem poprav za loňský rok: 1. Čína (470; v roce 2006 - 1010), 2. Írán (317; v roce 2006 - 177), 3. Saúdská Arábie (143) 4. Pákistán (135; v roce 2006 - 82), 5. USA (42; v roce 2006 - 53). - Čína vede světové tabulky dlouhodobě, skutečná čísla jsou podle odborníků ještě mnohem vyšší. Trest smrti je zde ukládán i za nenásilné zločiny (podvody či úplatky). Země se v poslední době pokouší svůj trestní systém reformovat. - Rostoucí počet trestů smrti vykazuje i Írán, kde bylo dnes popraveno 29 vrahů a obchodníků s drogami. Jedná se o největší množství poprav v jediný den za mnoho let. Hromadné popravy zde ale nejsou výjimkou, v lednu bylo oběšeno 13 osob. - USA jsou společně s Japonskem jedinými vyspělými demokraciemi na světě, kde je trest smrti stále vykonáván. Popravy se praktikují v 36 státech z 50, nejaktivnější je Texas. - Běžným typem popravy v USA je smrtící injekce (či elektrické křeslo). V řadě zemí je to oběšení, které se praktikovalo i v bývalém Československu. V Severní Koreji se používají nechvalně známé plynové komory, popravčí četa je preferovaná ve Spojených arabských emirátech a v Číně, veřejné stětí či ukamenování (častou jsou jím trestány i ženy za nevěru) se vyskytuje v zemích, kde platí islámské právo šaría (mimo jiné v Kataru, Jemenu a Saúdské Arábii). |
Foto: archiv