IS burcuje džihádisty k zoufalým útokům po světě

Zahraničí
12. 3. 2019 13:50
Východosyrský Baghúz.
Východosyrský Baghúz.

Teroristická skupina Islámský stát (IS), bojující se svými posledními lidmi ve východosyrském Baghúzu, vydala novou nahrávku s výzvou ke svým stoupencům. Mají po celém světě zaútočit na obranu těch, kdo jsou nyní obklíčení v Baghúzu. V této vesnici, kam se uchýlili poslední členové IS s rodinami se podle nahrávky páchá holokaust. O záznamu v pondělí večer informovala zpravodajská skupina SITE.

Proti IS v Baghúzu bojuje arabsko-kurdská koalice SDF, která konečný úder oddalovala kvůli přítomnosti civilistů. SDF podporuje mezinárodní letecká koalice. Boje, označované za rozhodující, začaly v neděli, ale SDF postupuje pomalu, protože se chce vyhnout velkým ztrátám. Podle úterní zprávy jejího mluvčího přišel IS o 38 lidí a na straně SDF jsou tři mrtví a deset zraněných.

Hlasový záznam IS je krátký, trvá pouze minutu a půl. Říká se na něm, že muži, ženy a děti v Baghúzu jsou vystaveni holokaustu. Mluvčí, který nesdělil své jméno, vyzval muslimské "bratry v Evropě a na celém světě, aby povstali proti křižákům a pomstili se ve jménu své víry".

Autenticitu nahrávky nelze nezávisle ověřit.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Maya Alleruzzo

Další čtení

ilustrační obrázek

V horách na jihovýchodě Polska medvědice smrtelně zranila ženu

Zahraničí
23. 4. 2026
ilustrační obrázek

Turecký parlament schválil zákaz sociálních sítí pro děti mladší 15 let

Zahraničí
23. 4. 2026
ilustrační obrázek

Někdo systematicky likviduje americké vědce – a vláda to ví déle, než přiznává

Zahraničí
23. 4. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ