Islamisté hrozí studentům: Přestaňte se bavit, nebo udeříme!

Zahraničí
26. 10. 2015 14:31
Islámský stát v Adenu vyhrožuje studentům.
Islámský stát v Adenu vyhrožuje studentům.

Islámští radikálové pohrozili útoky na univerzitu v Adenu, pokud se tamní studenti nepřestanou chovat v rozporu s islámem. Mají přestat poslouchat hudbu a pořádat společné akce pro ženy a muže. Letáky s hrozbou se podle médií objevily na třech fakultách univerzity a také v ulicích města, které je druhé největší v Jemenu. Vládní síly Aden sice v létě osvobodily, nicméně podle místních jsou ozbrojení radikálové v ulicích i nadále.

Autoři letáků dali studentům ultimátum do čtvrtka, pak prý začnou útočit s pomocí zápalných lahví a automobilů. "Studenti se odmítli podrobit zákazu společných akcí. Nelze přijímat požadavky těch tmářů," sdělil zástupce vedení univerzity.

Kdo je za letáky, nelze přesně určit. V záhlaví je sice uvedena organizace Islámský stát (IS), ale také černý prapor al-Kajdy. IS bojuje hlavně v Sýrii a v Iráku, ale je přítomen i v Jemenu či Saúdské Arábii. Přihlásil se k atentátu spáchanému 6. října na úřad vlády, která nyní sídlí v Adenu. IS se neprosazuje pouze na univerzitě, jeho lidé v neděli vyvěsili na vchod do supermarketu ve čtvrti Mansúra letáky, které vyzývají pokladní, aby chodily do práce zahalené v nikábu.

Občanská válka v Jemenu coby nejchudší zemi na Arabském poloostrově si za šest měsíců svého trvání vyžádala nejméně 5400 obětí. Šíitské oddíly před rokem obsadily metropoli Saná a postupovaly pak dál na jih a západ státu. Koalici se podařilo v létě osvobodit přístav Aden, kam se mohla z exilu vrátit vláda a také prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Zahraničí
22. 8. 2026

Trump může zatím pokračovat ve výstavbě tanečního sálu Bílého domu, rozhodl soud

Zahraničí
22. 8. 2026
ilustrační foto

Slovenská siamská dvojčata oddělí lékaři v Saudské Arábii

Zahraničí
22. 8. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ