Islamisté zveřejnili videa, jsou na nich roky zadržovaní rukojmí

Zahraničí
1. 8. 2018 10:45
Japonský novinář Džumpei Jasuda (vpravo) na snímku z roku 2004.
Japonský novinář Džumpei Jasuda (vpravo) na snímku z roku 2004.

Blíže neupřesněná islamistická skupina zveřejnila videonahrávky s italským a japonským rukojmím, kteří jsou údajně zadržováni v Sýrii. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na organizaci SITE, která monitoruje činnost extremistů.

Japonský novinář Džumpei Jasuda a Ital Alessandro Sandrini se objevují na dvou různých videozáznamech, které se ale navzájem velmi podobají. Oba muži na nich klečí před zdí a mají na sobě oranžové kombinézy. Vedle nich stojí ozbrojenci celí v černém a s kuklou na hlavě.

Jasuda o sobě na dvacetivteřinovém videu tvrdí, že je Korejec, ale mluví japonsky. Uvádí, že nahrávka byla pořízena 25. července. Novinář si stěžuje, že je ve velmi špatné situaci, a prosí o co nejrychlejší záchranu.

Japonská vláda ve středu oznámila, že vyvíjí maximální úsilí, aby Japonce patrně zadržovaného radikály v Sýrii osvobodila. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že muž z videonahrávky je skutečně japonský novinář na volné noze Jasuda. Bližší podrobnosti o krocích japonských úřadů na záchranu reportéra však Suga odmítl sdělit.

Sandrini uvádí jiné datum pořízení videa, a to 19. července. Říká, že je to jeho poslední žádost o osvobození směřovaná italské vládě.

Italský rukojmí byl podle zpráv italských médií unesen v Turecku v říjnu 2016 a následně převezen do Sýrie. Údajně pochází z Brescie a je mu kolem 32 let, píše agentura AFP.

Jasudu zřejmě unesli bojovníci syrské odnože teroristické sítě al-Kajda, fronty an-Nusra, na severu Sýrie v roce 2015. V uplynulém roce se objevilo na internetu několik videonahrávek, na nichž byl pravděpodobně Jasuda jako rukojmí zachycen.

Jasuda začal působit jako reportér na Blízkém východě krátce po roce 2000. V roce 2004 byl zajat společně s dalšími třemi Japonci v Iráku, ale byl propuštěn, když jeho osvobození dojednali s únosci islámští duchovní.

Do Sýrie se naposledy vydal v červnu 2015, aby informoval o svém novinářském kolegovi Kendžim Gotoovi, který byl unesen a zabit teroristy z organizace Islámský stát.

Autor: ČTK , AP, AFPFoto: ČTK , Nader Daoud

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ