Blíže neupřesněná islamistická skupina zveřejnila videonahrávky s italským a japonským rukojmím, kteří jsou údajně zadržováni v Sýrii. Informovala o tom ve středu agentura AFP s odvoláním na organizaci SITE, která monitoruje činnost extremistů.
Japonský novinář Džumpei Jasuda a Ital Alessandro Sandrini se objevují na dvou různých videozáznamech, které se ale navzájem velmi podobají. Oba muži na nich klečí před zdí a mají na sobě oranžové kombinézy. Vedle nich stojí ozbrojenci celí v černém a s kuklou na hlavě.
Jasuda o sobě na dvacetivteřinovém videu tvrdí, že je Korejec, ale mluví japonsky. Uvádí, že nahrávka byla pořízena 25. července. Novinář si stěžuje, že je ve velmi špatné situaci, a prosí o co nejrychlejší záchranu.
1) BREAKING: Italian & Japanese hostages featured in 2 videos from Syria. One shows Italian hostage in front of 2 masked gunmen. The other shows Japanese-speaking man (identified in media as journalist Jumpei Yasuda) also in a jumpsuit before masked gunmenhttps://t.co/XxDdKoQX13 pic.twitter.com/BdFQGkE6Xl
- Rita Katz (@Rita_Katz) 31. července 2018
Japonská vláda ve středu oznámila, že vyvíjí maximální úsilí, aby Japonce patrně zadržovaného radikály v Sýrii osvobodila. Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga na tiskové konferenci vyjádřil přesvědčení, že muž z videonahrávky je skutečně japonský novinář na volné noze Jasuda. Bližší podrobnosti o krocích japonských úřadů na záchranu reportéra však Suga odmítl sdělit.
Sandrini uvádí jiné datum pořízení videa, a to 19. července. Říká, že je to jeho poslední žádost o osvobození směřovaná italské vládě.
Italský rukojmí byl podle zpráv italských médií unesen v Turecku v říjnu 2016 a následně převezen do Sýrie. Údajně pochází z Brescie a je mu kolem 32 let, píše agentura AFP.
Jasudu zřejmě unesli bojovníci syrské odnože teroristické sítě al-Kajda, fronty an-Nusra, na severu Sýrie v roce 2015. V uplynulém roce se objevilo na internetu několik videonahrávek, na nichž byl pravděpodobně Jasuda jako rukojmí zachycen.
Jasuda začal působit jako reportér na Blízkém východě krátce po roce 2000. V roce 2004 byl zajat společně s dalšími třemi Japonci v Iráku, ale byl propuštěn, když jeho osvobození dojednali s únosci islámští duchovní.
Do Sýrie se naposledy vydal v červnu 2015, aby informoval o svém novinářském kolegovi Kendžim Gotoovi, který byl unesen a zabit teroristy z organizace Islámský stát.