Izrael hrozí reakcí na ruskou dodávku raket S-300 do Sýrie

Zahraničí
28. 5. 2013 15:44
Protiraketový systém S-300 má dolet 200 kilometrů a je schopen sestřelit několik terčů simultánně.
Protiraketový systém S-300 má dolet 200 kilometrů a je schopen sestřelit několik terčů simultánně.

Izrael bude reagovat, jestliže Rusko přistoupí ke slibované dodávce protiletadlového raketového systému S-300 Sýrii. Oznámil to izraelský ministr obrany Moše Jaalon. Rusko vzápětí oznámilo, že od dodávky neustoupí. Systém má podle něj posloužit jako stabilizační faktor, který odradí "horké hlavy" od intervence do země.

Rusko systém chce dodat na základě kontraktu dohodnutého už v minulosti. Izrael se ale cítí ohrožen, protože syrská armáda tak získá systém, který by mohl ohrozit jeho letadla. Od dodávky se nedávno snažil odradit ruského prezidenta Vladimira Putina osobně izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

"Systém zatím nebyl dodán a doufám, že nebude. Ale jestliže (rakety) do Sýrie dorazí, budeme vědět, co dělat," řekl Jaalon. Jak upozornil izraelský tisk, to neodpovídá výroku velitele izraelského letectva Amira Ešela, který už minulý týden řekl, že režim syrského prezidenta Bašára Asada do nákupu raket investoval miliony a že systém je na cestě.

Bašár Asad (vlevo) a Vladimir Putin v roce 2006.Ministr mezinárodních vztahů Juval Steinic upozornil, že nejde o výhradně obrannou záležitost, jak tvrdí Rusko, ale že rakety mohou být použity k sestřelení civilního letadla.

Obvinil Rusko z poskytování "podpory brutálnímu režimu" dodávkou raket, zatímco Asad zabíjí ve vlastní zemi civilisty. Rakety podle něj mohou skončit v rukou skupin, jimž nejsou určeny, nebo také Asadových íránských spojenců. Steinic prohlásil, že Izrael se ještě nevzdal myšlenky, že Rusko od dodávky odradí.

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov rakety znovu hájil jako obranný systém, který bude mít stabilizační účinek, protože poslouží jako odstrašující prostředek, který odradí "horké hlavy" před zahraniční intervencí do Sýrie.

Řekl, že přes kritiku Západu a Izraele Rusko dodávku nejmodernější verze S-300 nezruší. Systém má dolet 200 kilometrů a je schopen sestřelit několik terčů simultánně. Zkomplikuje kromě jiného pokus zřídit nad určitou částí Sýrie bezletovou zónu, jak žádá opozice.

"Chápeme obavy, které k nám doléhají z mnoha metropolí, a uvědomujeme si, že naše partery tato záležitost znepokojuje. Nemáme důvod své stanovisko měnit," řekl Rjabkov.

Ruské oznámení je reakcí na rozhodnutí EU o neprodloužení zbrojního embarga proti Sýrii. Na snímku německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.Reagoval na noční rozhodnutí Evropské unie o zbrojním embargu proti Sýrii. Rjabkov k tomu řekl, že je to "přiléváním oleje do ohně" a příklad uplatnění dvojího metru. Unijní ministři se nedohodli na prodloužení embarga, takže o víkendu přestane platit. Teoreticky to umožňuje spojeneckým zemím v Evropě začít vyzbrojovat syrskou opozici.

Autor: - red -, ČTK Foto: ČTK/AP , STR

Další čtení

Vladimir Putin a jeho Rusko nikdy odpovědnost za sestřelení letu MH17 nepřijali

Rusko sestřelilo let MH17 rozhodl soud pro lidská práva. Putin to popírá

Zahraničí
11. 7. 2025
Raketový systém pro střely GMLRS

Trump slíbil zbraně pro Ukrajinu, zaplatí je NATO. Putin ho zklamal

Zahraničí
11. 7. 2025
Moo Deng

Tisíce lidí oslavily v zoo první narozeniny samičky hrošíka. Je celebritou

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ