Izraelská vláda schválila vybudování dalších 2070 bytů v židovských osadách na okupovaném západním břehu Jordánu. S odkazem na místní tisk o tom informoval zpravodajský web televize Al-Džazíra. Výstavba v osadách na okupovaném území je z hlediska mezinárodního práva nezákonná.
Izraelská civilní správa uvedla, že byla vydána stavební povolení pro výstavbu nejméně 696 bytů a dalších 1262 bylo schváleno při dřívějším stádiu plánování.
Osady jsou z pohledu mezinárodního práva nelegální a komplikovaly minulá kola mírových rozhovorů. Palestinci chtějí mít stát na západním břehu a v pásmu Gazy. Množství roztroušených osad ale zabraňuje vzniku územně celistvého palestinského státu.
Izrael tvrdí, že osidluje historická území, kde Židé vždy žili. Na západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi 500 tisíc Izraelců a více než 2,6 milionu Palestinců.
Podle izraelské neziskové organizace Peace Now byla od zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA schválena výstavba 14 tisíc nových bytů v židovských osadách na západním břehu Jordánu, což je více než trojnásobek oproti počtu nově schválených bytů v roce a půl před jeho inaugurací.
Peace Now odsoudila izraelskou vládu premiéra Benjamina Netanjahua za to, že využila "bianko šek" Trumpovy administrativy, aby zničila veškeré šance k vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu.
"Je známým faktem, že řešení v podobě dvou států bude reálné pouze za předpokladu, že se Izrael stáhne z většiny západního břehu Jordánu. Izraelská vláda nicméně stále zvyšuje politickou cenu přesunu osadníků a nákladů, které by byly s tímto přesunem spojeny," uvedla organizace Peace Now.
Palestinská samospráva se začátkem května rozhodla žalovat Izrael u Mezinárodního trestního soudu (ICC) za výstavbu osad na palestinském území s tím, že jde o "válečné zločiny".
Ve středu vydal Bílý dům prohlášení, podle něhož Izrael zpomalí výstavbu osad kvůli americkému mírovému plánu.