Izrael údajně nabízel <span>jaderné zbraně Jižní Africe</span>

Zahraničí
25. 5. 2010 19:50
Izraelská protiraketová střela Šíp.
Izraelská protiraketová střela Šíp.

Izraelská protiraketová střela Šíp.Izrael stále trvá na mlčení kolem svého jaderného programu. Britský deník Guardian však v pondělí uvedl, že má přístup k dokumentům dokazujícím, že Izrael nabízel v sedmdesátých letech jaderné zbraně Jižní Africe. Tehdejší ministr obrany Šimon Perés to popírá.

Dokumenty získal americký akademik Sasha Polakow-Suransky, který se k nim dostal při práci na své knize "Nevyslovená aliance: Tajný vztah Izraele s apartheidem v Jižní Africe". Guardian uvedl, že Izrael nabídl v roce 1975 Jižní Africe zbraně tří různých velikostí.

ČTĚTE TAKÉ: Izrael plánuje jadernou elektrárnu s Araby
                        Írán hledá spojence v Africe. Vytlačuje Izrael
                        Prozradil jaderný program Izraele. Už ho zase zatkli

Izraelský prezident Šimon Perés, který byl v roce 1975 ministrem obrany a jehož podpis je na dohodě, že jednání z Jižní Afrikou zůstanou utajena, obvinění popírá. Izrael v té době dodával do Jižní Afriky konvenční zbraně.

"Tvrzení publikovaná v Guardianu se nezakládají na pravdě. Bohužel se rozhodli selektivně interpretovat jihoafrické dokumenty a neuvádět fakta," řekl prezident. Jeho podpis chybí na zápisu z jednání, které se podle Jihoafričanů týkalo právě jaderných zbraní.

Izraelský prezident Šimon Perés.Podezření, že Izrael pomáhal jihoafrickému jadernému programu, existuje již delší dobu. Rasistický režim, který padl v roce 1994, měl šest jaderných hlavic, které byly později zničeny. Jednání v Curychu se týkala střel Jericho, v dokumentech však není jasně řečeno, zda mají být vybaveny jadernými hlavicemi či nikoli.

"Izrael nabídl Jižní Africe střely země-země Jericho," uvedl korespondent deníku Haaretz v televizi al Džazíra. "Ale nejsou žádné důkazy o tom, že Izrael nabídl Jižní Africe jaderné zbraně, jde jen o interpretaci autora a deníku Guardian," řekl Josi Melman. "Peres mluvil o třech různých velikostech, což může být interpretováno jako tři různé délky doletu," dodal novinář.

"Neotřesitelné společné základy"

Polakow-Suransky a Guardian ale trvají na tom, že šlo o konvenční, chemický a nukleární typ hlavice. "Je jasné, že Jihoafričané věřili, že na stole je explicitní nabídka. Čtyři dny poté Peres podepsal dohodu o utajení," řekl Polakow-Suransky. Pro teorii o jaderných zbraní prý mluví i to, že se Izrael snažil přimět současnou jihoafrickou vládu, aby dokumenty nezveřejňovala.

Izraelský tank a egyptská raketa během jomkippurské války.Izrael v sedmdesátých letech postrádal spojence, a tak uzavřel tajné strategické spojenectví s jihoafrickým režimem, který byl rovněž obklopen nepřátelskými sousedy. V roce 1974 poslal Perés jihoafrickému ministrovi pro informace tajný děkovný dopis, ve kterém mluvil o "rozhodnosti jasného odporu proti našim nepřátelům" a "neotřesitelných základech naší společné nenávisti k nespravedlnosti a odmítání se jí přizpůsobit".

Zveřejnění dokumentů má pro Izrael nevýhodné načasování. V současné době se totiž připravuje zpřísnění sankcí proti Íránu, které Izrael podporuje, právě kvůli kontroverznímu jadernému programu.

Foto: Profimedia, Wikimedia Commons

Autor: - kpa -

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ