Izrael pouští do pásma Gazy jen 97 druhů výrobků oproti 4000, které se tam směly dovážet před zpřísněním blokády 2007. Povoluje také vjezd do pásma jen asi čtvrtině kamionů se zbožím. Ve zprávě to uvádí izraelská nevládní organizace na obranu lidských práv Giša.
Dokument je věnován třem letům zpřísněné blokády pásma Gazy. Organizace Giša v něm zpochybňuje argumentaci izraelské vlády, podle níž toto opatření pomohlo zabránit radikálnímu hnutí Hamas, které v pásmu vládne, v rekonstrukci jeho vojenské infrastruktury. Poukazuje přitom na to, že v seznamu zakázaných výrobků jsou položky jako například ocet, hračky, zázvor nebo koriandr.
PSALI JSME: Izrael vyhošťuje aktivisty z Rachel Corrie
Izrael uvalil v červnu 2006 na palestinskou enklávu pozemní, leteckou a námořní blokádu po únosu jednoho ze svých vojáků, dosud drženého v zajetí, komandem radikálů z pásma Gazy. V červnu 2007 pak blokádu ještě zpřísnil poté, co se kontroly nad pásmem Gazy násilím chopilo islamistické radikální hnutí Hamas.
Giša v dnešní zprávě zdůrazňuje, že v současné době povoluje Izrael dovoz pouhých 97 druhů zboží do pásma Gazy, zatímco před červnem 2007 to bylo 4000 druhů. Pro srovnání: velký izraelský supermarket nabízí 10-15 tisíc druhů produktů. Každý měsíc podle jejích údajů smí vjet do pásma Gazy nějakých 2300 kamionů s nákladem zboží, oproti dřívějším 10 400.
Organizace poukazuje zároveň na určité nesrovnalosti a nelogičnost zákazu dovozu základních produktů. Dovážet do Gazy se například nesmějí velké bloky margarínu k průmyslovému použití, zatímco malá balení margarínu pro běžnou spotřebuje jsou povolena. Stejně tak zakazuje Izrael dovážet do Gazy jednotlivé produkty potřebné při výrobě některých druhů zboží, povoluje ale dovoz tohoto zboží vyrobeného v Izraeli.
Podle vývozních plánů vyjelo od roku 2007 z pásma Gazy jen 250 kamionů oproti 70 kamionům denně v roce 2005. Z toho podle organizace Giša plyne jasný závěr, že "za tři roky povolil Izrael vyvézt z pásma Gazy méně než dříve za čtyři dny". Podstatná část zboží - podle Světové banky až 80 procent - se do pásma Gazy dostává pašeráckými tunely vyhloubenými pod hranicí s Egyptem.
Foto: ČTK/AP