Izraelský vicepremiér navrhl <span>rozdělení Jeruzaléma</span>

Zahraničí
19. 9. 2007 12:43
Jeruzalémská Zeď nářků
Jeruzalémská Zeď nářků

Jeruzalémská Zeď nářkůBouři na izraelské politické scéně dnes vyvolal vicepremiér Chaim Ramon svým návrhem na rozdělení Jeruzaléma mezi Izrael a Palestince v rámci budoucího konečného řešení blízkovýchodního konfliktu.

Ramonův návrh zazněl právě v den, kdy do Izraele a na palestinská území přicestovala americká ministryně zahraničí Condoleezza Ricová, aby urychlila izraelsko-palestinská mírová jednání a připravit terén pro blízkovýchodní mírovou konferenci, kterou se chystají ještě letos uspořádat Spojené státy.

Jedním z hlavních sporných bodů izraelsko-palestinských jednání o samostatném palestinském státě je přitom právě otázka budoucího statusu Jeruzaléma, na který si obě strany neústupně činí nárok jako na své hlavní město.

Uznání svrchovanosti Izraele nad židovskými čtvrtěmi Jeruzaléma a svrchovanosti Palestinců nad čtvrtěmi arabskými navrhl Ramon v dopise jednomu ze členů městské rady Jeruzaléma, napsala agentura AFP.

Podle vicepremiérova návrhu adresovaného Niru Barkatovi by v případě rozděleného Jeruzaléma měly být zajištěny bezpečné průchody mezi židovskými i mezi arabskými čtvrtěmi a zvláštní svrchovanost by měla být uznána pro svatá místa, tak aby byly "vzaty v úvahu jedinečné zájmy Izraele a ten nad nimi mohl vykonávat kontrolu".

Podle Ramonova plánu by měla Zeď nářků a židovská čtvrť (v jeruzalémském Starém městě) stejně jako další židovská svatá místa v okolí Jeruzaléma "zůstat navždy pod izraelskou kontrolou".

Jeruzalém je posvátným městem tří monoteistických náboženství: křesťanství, judaismu a islámu. V letech 1950 až 1980 byla hlavním městem Izraele západní část Jeruzaléma, v červenci 1980 pak Izrael prohlásil Jeruzalém za své "věčné a nedělitelné" hlavní město. OSN toto prohlášení neuznává a za hlavního město Izraele uznává Tel Aviv.

Barkat se dnes ostře postavil ve veřejném rozhlase proti Ramonovu návrhu. Označil především za "nemyslitelné", aby byla ohrožena "bezpečnost Jeruzaléma a posvátných míst judaismu".

"Jeruzalém není směnnou mincí," prohlásil také ministr průmyslu a obchodu Eli Išai z ortodoxní náboženské strany Šas.

Odmítavé stanovisko k Ramonovu návrhu vyjádřila podle agentury AFP většina ostatních izraelských politických stran.

Nicméně cesta k míru rozhodně snadná nebude. Vzápětí po prohlášení vicepremiéra přišly agentury s tím, že Izrael vyhlásil pásmo Gazy kontrolované hnutím Hamas za "nepřátelský celek". Tímto krokem si otevřel cestu k ekonomickým sankcím v podobě zejména přerušení nebo omezení dodávek elektřiny a pohonných hmot do pásma i k případným vojenským akcím. Hamas to v reakci označil za "vyhlášení války".

Izraelská vláda reagovala podle politických zdrojů agentur svým dnešním prohlášením na neustávající raketové ostřelování svého území radikály z pásma Gazy. Výzvy k zásadní odvetné operaci a přitvrzení izraelského postoje vůči Hamasu se v Izraeli ozvaly zejména poté, co minulý týden při raketovém útoku radikálů z Gazy na vojenskou základnu v Negevské poušti bylo zraněno kolem 60 izraelských vojáků.

Označením pásma Gazy za nepřátelský celek mu Izrael v podstatě "vyhlásil válku", reagovalo hnutí Hamas.

Na fotografii: Jeruzalémská Zeď nářků, 12. září 2007

FOTO: AP

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025
Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ