Po prudkých deštích zasáhly město Istanbul na severozápadě Turecka až dva metry vysoké přílivové vlny. Zahynulo nejméně 30 lidí a mnozí další se zoufale snažili zachránit si ve valící vodě život. V podvečer byli už v zasažených oblastech spatřeni první rabující lidé.
Pro město na Bosporu je to největší katastrofa za několik desítek uplynulých let. Milionovou metropolí se valila chvílemi až dva metry vysoká, hnědá masa vody. Domácí média informují, že město zasáhla jako tsunami.
Turecké televize ukazovaly dramatické záběry lidí, kteří se v hnědém opřívalu snažili spasit svůj život. Voda s sebou brala automobily i dodávky, několik hlavních ulic a dvě dálnice směrem do Bulharska a Řecka byly dočasně neprůjezdné.
Zvláště tvrdě zasáhly živly řidiče nákladních automobilů, kteří spali na jednom parkovišti ve svých vozech. Náhle stoupající vodní masy vrhaly náklaďáky proti sobě a převracely je. Z vozů bylo vyproštěno osm mrtvých řidičů.
V jednom autobuse, který vezl dělnice do textilní továrny, zahynulo sedm žen. Už v úterý se v okrajových čtvrtích Istanbulu utopilo 10 lidí. Celkový počet obětí nebyl ve středu večer ještě oficiálně oznámen, ale podle guvernéra Gülera jsou jich nejméně tři desítky.
Televize ukázala i první záběry lidí rabujících v opuštěných domech a autech, mimo jiné skupinu mužů, která ukradla asi 20 loveckých pušek z nákladního automobilu.
Do záchranných akcí se zapojilo sedm armádních vrtulníků a mnoho lodí. Stovky lidí našly útočiště na střechách domů.
Podle tureckých meteorologů jsou současné přívalové deště v některých oblastech severozápadu Turecka nejsilnější za posledních 80 let, hladina vodních toků stoupla více než o metr. někde napršelo od úterý 220 litrů na metr čtvereční.
Na Černém moři poblíž Kyliosu se v úterní bouři rozlomila nákladní loď pod kambodžskou vlajkou a potopila se. Jejích 12 členů posádky tvořených Ukrajinci, Gruzínci a Ázerbájdžánci zachránila turecká pobřežní stráž.
Turecký meteorolog Mehmet Caglar prohlásil, že neobvykle prudké srážky jsou důsledkem klimatických změn. Stejnou teorii zastávají i turecký ministr životného prostředí a starosta Istanbulu. Jiní naopak kritizují úřady za četná zanedbání v oblastech ohrožených záplavami.
Foto: ČTK/AP a Reuters