Japonsko se obává hlavic KLDR, raketový štít na ně nemusí stačit

Zahraničí
28. 8. 2019 19:10
Vůdce KLDR Kim Čong-un.
Vůdce KLDR Kim Čong-un.

Severní Korea vyvíjí nové bojové hlavice, které mohou být schopné proniknout raketovým štítem chránícím Japonsko, obává se jeho ministr obrany Takeshi Iway. Své podezření pojal na základě nepravidelných trajektorií balistických raket krátkého doletu, které by mohly přelstít obranný systém země. Zprávu přinesla zpravodajská agentura Reuters.

Pchjongjang prováděl v sobotu raketové testy krátkého doletu, což zalarmovalo armádní obranu sousedního Japonska. Částečně ho uklidnil prezident USA Donald Trump, který raketové testy označil za nikterak důležité.

V Japonském moři mají USA i Japonsko rozmístěny torpédoborce Aegis, které jsou vyzbrojené stíhacími raketami, jež v případě útoku zničí bojové hlavice. Obranný systém Aegis je však navržen tak, že dokáže trefit projektily, které se pohybují po pravidelné, a tudíž předvídatelné trajektorii. Jakákoliv změna dráhy letu může systému způsobit problémy.

Bezpečnostní rada OSN v úterý na žádost Německa, Francie a Velké Británie projednala raketové testy KLDR. Všechny země jednání Pchjongjangu odsoudily s tím, že svými raketovými testy nadále provokuje, čímž porušuje rezoluci Rady bezpečnosti.

"Mezinárodní sankce musí zůstat v platnosti a musí být plně a striktně vymáhány do té doby, než budou jaderné a balistické raketové programy Severní Koreje demontovány. Je zásadní, aby bezpečnostní rada projevovala při prosazování těchto rozhodnutí jednotný názor," uvedly ve společném prohlášení Německo, Francie a Velké Británie.

Sobotní raketové testy KLDR přišly pouhý den potom, co Soul ukončil pakt o sdílení vojenských informací s Tokiem, což Takeshi Iway označil za iracionální rozhodnutí vzhledem k tomu, že válečná hrozba KLDR roste.

Autor: -aka- Foto: , ČTK/AP/Uncredited

Další čtení

ilustrační foto

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Paříž kritizuje dezinformace tvrdící, že Macron měl ve vlaku do Kyjeva kokain

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko ignoruje nabídnuté příměří. Mělo platit od rána, útoky pokračují

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ