Japonská tragédie, kterou způsobilo páteční zemětřesení, nebere konce. Počet mrtvých se ve vyspělém Japonsku stále zvyšuje, obětí je již několik tisíc. Zraky se upínají k jaderné elektrárně ve Fukušimě, které hrozí výbuch. V atmosféře zkázy se navíc lidé obávají o zásoby jídla, zemi sužují výpadky elektřiny.
Japonský premiér Naoto Kan označil současnou katastrofu za nejhorší krizi v Japonsku od druhé světové války. Počet obětí navíc dramaticky roste. Ještě v sobotu se mluvilo o 1500 mrtvých. V neděli ráno však přišla z japonské prefektury Mijagi šokující zpráva. O život přišlo pouze v této oblasti více než 10 tisíc lidí.
Zásoby jídla a paliva docházejí v Sendai, pobřežním městě na severu země, které leží v blízkosti ohniska pátečního zemětřesení. Ti, kdo přežili otřesy a rozhodli se zůstat ve městě, museli vystát dvouhodinové fronty v supermarketu, pokud chtěli nakoupit potraviny.
V oblastech zasažených zemětřesením stojí voda po tsunami a nánosy bahna pokrývají trosky. V ulicích stojí odplavená auta, domy jsou nenávratně zničené nebo úplně zmizely. S nervy Japonců si navíc pohrávají neustávající otřesy. Seizmologové jich od pátečního ničivého zemětřesení naměřili přes 140.
Podle zahraničních médií zažilo Japonsko zkázu v přímém přenosu. Po zemětřesení totiž vlně tsunami trvalo 45 minut, než dorazila k pobřeží. Japonci tak díky internetu a televizi mohli sledovat, co je každým okamžikem čeká.
Jaderná hrozba
Japonci sčítají mrtvé a škody. Jejich pozornost se ale obrací i na jadernou elektrárnu Fukušima 1 na severovýchodě Japonska. Ta je poškozená pátečním zemětřesením a nyní se potýká s dalším přehřívajícím se reaktorem. Podle mluvčího vlády Jukia Edana byli odborníci nuceni vypustit trochu radioaktivní páry z tohoto reaktoru číslo 3, zatímco ho dál zalévali vodou, aby snížili jeho teplotu a tlak v jeho útrobách.
Vláda v této souvislosti vydala varování před hrozbou výbuchu v budově reaktoru, kde se pravděpodobně hromadí vodík. Edano nicméně řekl, že případná exploze by nezasáhla samotný reaktor.
Ve třetím reaktoru elektrárny Fukušima 1 ale možná už probíhá částečné tavení paliva a operátoři se snaží horečně ochlazovat zařízení mořskou vodou. Na snižování teploty pracují i v dalších elektrárenských jednotkách.
V sobotu vyvolal v Japonsku obavy před rozšířením radioaktivního spadu reaktor číslo 1, jehož budova se po explozi - podle všeho nahromaděného vodíku - zhroutila. Kovová konstrukce kryjící samotný reaktor ale spolehlivě odolala. Vlivem výbuchu trochu radioaktivního prachu uniklo, ale jeho průběžně měřené hodnoty pak zase rychle klesly. V tomto reaktoru kromě toho klesla hladina vody, nefungovalo chladicí zařízení, stoupala teplota a výrazně i tlak.
Mořská voda, kterou do komplexu vrhla tsunami, v něm zůstane pravděpodobně několik měsíců a 40 let starý reaktor číslo 1 bude asi nepoužitelný.