Vláda jihokorejského prezidenta I Mjong-baka se dnes stala terčem kritiky za pomalou reakci na úterní severokorejský útok. Jihokorejští zákonodárci i sdělovací prostředky jsou toho názoru, že právě teď nastal čas na tvrdší postoj vůči stalinistickému režimu.
I vyzval k pevné odpovědi na úterní útok, nicméně Soul není nakloněn vážnému konfliktu se severním sousedem. Přestože by KLDR téměř jistě prohrála jakoukoliv válku, je schopna svým dělostřelectvem způsobit Jižní Koreji rozsáhlé škody.
I vyhrál před dvěma lety volby mimo jiné i svým prohlašováním, že k Severní Koreji zaujme nekompromisní postoj. Letos se ale jeho konzervativní vláda dostala pod palbu kritiky už podruhé za to, že je nerozhodná v krizích, do nichž je KLDR zapojena.
V březnu podobně pomalu reagovala na potopení jihokorejské fregaty, na níž zahynulo 46 námořníků. Vyšetřování, i mezinárodní, přičetlo vinu Severní Koreji, ta to ale navzdory důkazům rezolutně popírá. Mnozí prezidentův postoj k incidentu považují za příliš opatrný ve vztazích s KLDR.
Vládní audit zjistil, že reakce vojenského vedení v noci, kdy byla fregata potopena, byla ledabylá a nekvalitní. A že velení se snažilo zakrýt zpackané řešení krize. Kritizováno bylo i ministerstvo obrany.
Den po dělostřelecké palbě severokorejské armády na ostrov Jonpchjong, při níž byli zabiti dva civilisté a dva vojáci, členové prezidentovy strany i opozice nařkli jihokorejské ozbrojené síly, že byly příliš nerozhodné a reagovaly příliš pozdě.
Při slyšení v parlamentu si zákonodárci vzali na mušku ministra obrany Kim Te-jonga a zdůraznili, že vláda měla přijmout rychlejší a tvrdší odvetná opatření proti severokorejské provokaci.
"Mrzí mě, že vláda nepřistoupila k nemilosrdnému leteckému bombardování během druhé severokorejské palby," prohlásil bývalý ministr obrany a poslanec za vládnoucí Velkou národní stranu (GNP) Kim Čang-su.
"Proč jsme my vypálili pouze 80 střel, zatímco Sever jich vypálil 170?" ptal se Sim Te-pchjun z menšinové opoziční strany.
Kim připomněl, že současný operační manuál vyzývá k odvetným akcím s až dvojnásobkem střel proti počtu vypálenému nepřítelem. A stejně tak stanoví použití stejného typu zbraní, jako použila nepřátelská strana.
Z pomalé reakce obvinila armádu i menší konzervativní liberální strana. Dožadovala se vysvětlení, proč odpověď na severokorejskou dělostřelbu přišla až po čtvrthodině. "I po druhé střelbě Severní Korey uplynulo do reakce 15 minut."
Jihokorejský tisk ve svých dnešních úvodnících psal, že je čas na odvetu. Čungang ilbo naléhavě vyzval prezidenta, aby Severu vyslal jasné poselství, jelikož severokorejská provokace "překročila naši představivost".
I Mjong-bak, známý svou jestřábí politikou, skoncoval s umírněným postojem Jižní Korey vůči KLDR v roce 2008, kdy zastavil pomoc a odmítl vyhovět volání Pchjongjangu po ústupcích - prohlásil, že KLDR musí nejprve odstoupit od svého jaderného programu.