Ke zvyklostem o ramadánu patří i večerní palba z děl

Zahraničí
19. 5. 2018 10:25
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

K jednomu z nejpopulárnějších zvyků muslimského postního měsíce ramadánu patří střelba z děla v době večerní modlitby. Oznamuje totiž zároveň přerušení půstu a možnost pořádně se znovu najíst. V některých zemích se tato tradice, která pochází podle některých zdrojů z 19. století, podle jiných až z 15. století, udržuje dosud. Jak uvádí server Arab News, patří k nim Egypt, Spojené arabské emiráty, Bangladéš, Kuvajt a Saúdská Arábie, kde se z děla pálí v horách v blízkosti Mekky.

Pro občany Mekky je střelba z děla srdeční záležitostí. Policie se stará o to, aby se zvyk dodržel o každém ramadánu; když se blíží západ slunce, začnou se děti těšit na další výstřel.

"Když byla v Mekce před 75 lety zřízena policie, byla jí svěřena údržba a péče o dělo. Když skončí Íd (svátek íd al-fitr na konci ramadánu), vrací se dělo na speciální místo. Několik dní před zahájením ramadánu se vyveze na kopec. O střelný prach se stará zvláštní skupina, aby se nikomu nic nestalo," řekl policejní mluvčí Abdal Muhsín Majmaní.

Saúdskoarabské sdělovací prostředky se palbě z děla s oblibou věnují, protože v divácích tato desetiletí dlouhá tradice vyvolává vzpomínky na staré časy.

V Medíně jsou děla dokonce dvě. Jedno je na hoře Sala. Za vlády krále Fajsala bylo druhé umístěno na kopec nedaleko hradu Kubáa. Letos se ale v Medíně střílet nebude, protože děla nefungují. Příští rok chce ovšem město zvyk obnovit.

Počátek tradice se často klade do Egypta v 19. století, někdy až v 15. století. Výstřel měl muslimům zvěstovat, že nadešel čas přerušit postění. Později se zavedlo ještě jedno střílení, a to při ranní modlitbě jako připomínka zahájení nového postního dne.

Existuje několik příběhů o tom, jak střílení začalo. Jeden praví, že mamlúcký sultán v Káhiře chtěl v 15. století vyzkoušet jedno z nových děl a test padl zrovna na chvíli večerní modlitby o ramadánu. Občané se ale domnívali, že bylo vystřeleno na upomínku přerušení půstu. Sultán si povšiml, že lidem "novinka" udělala radost, a rozhodl se palbu opakovat každý den.

V druhém příběhu je hlavním aktérem vládce Egypta z počátku 19. století Muhammad Alí. Také on nechal vypálit z německého děla v době večerní modlitby o ramadánu a lidé to pochopili stejně jako tomu bylo v předchozím případě. Třetí legenda zahájení zvyklosti přisuzuje vicekráli Ismáílovi, který vládl Egyptu a Súdánu koncem 19. století. Opět šlo o vojenskou zkoušku děla, které vystřelilo o večerní modlitbě. Když se to doneslo vicekrálově dceři Fátimě, nařídila opakovat palbu v tutéž dobu. Dodnes někteří mluví o původu kanonády o ramadánu jako o "Fátimině dělu".

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Zhao Dingzhe

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj chce novou premiérku. Má posílit ekonomiku a výrobu zbraní

Zahraničí
14. 7. 2025
Robert Fico

Fico poslal Fialu někam a pozval ho na Slovensko. Chce dál blokovat sankce

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ