Americký ministr zahraničí John Kerry přicestoval bez předchozího ohlášení do Iráku, kde vládní síly bojují se vzbouřenci. Bude jednat s premiérem Núrím Málikím, kterého chce přesvědčit, aby urychlil sestavení vládní koalice.
V zemi se konaly 30. dubna parlamentní volby, v nichž Málikího strana získala nejvíc hlasů. Koaliční partnery se ale premiérovi zatím najít nepodařilo.
USA chtějí, aby Málikí do nové vlády zapojil zástupce všech etnických a náboženských skupin. Současnou situaci, kdy západ a sever Iráku zabírají ozbrojení sunnitští radikálové, USA přičítají chybné Málikího politice vůči menšinovým iráckým sunnitům.
Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) od začátku roku obsazuje západní provincii Anbár a má pod kontrolou už 90 procent jejího území. Čtrnáct dní pak skupina postupuje severem země k metropoli Bagdádu a za "svou" prohlásila celou severní provincii Ninive včetně jejího střediska Mosulu.
Kerry zahájil v sobotu v Egyptě svoji cestu po Blízkém východě a Evropě. Řekl, že Spojené státy chtějí, aby si Iráčané sami našli politické vedení, které je připravené zastupovat všechny Iráčany a zabrání šíření islámské vzpoury. Washington nebude do této volby nebo výběru zasahovat. Zároveň prohlásil, že USA nejsou odpovědné za to, co se nyní děje v Iráku, stejně jako nenesou odpovědnost za to, co se děje v Libyi.
"Spojené státy se nepodílejí na hledání nebo výběru nebo podpoře jedné osoby nebo řady osob, které by převzaly vedení Iráku," prohlásil Kerry. "To je na iráckém lidu a my jsme to dali jasně najevo od prvního dne. Je na Iráčanech, aby si vybrali své budoucí vedení."
Kerry rovněž poznamenal, že USA nejsou spokojeny se současným nejvyšším politickým vedením v Iráku. "Spojené státy by byly rády, kdyby Iráčané našli takové vedení, které je připravené reprezentovat všechny obyvatele Iráku, které je připravené být otevřené všem a podílet se na moci."