Kim Čong-un se za týden v Rusku asi setká s Putinem

Zahraničí
18. 4. 2019 11:35
Ruský prezident Vladimir Putin.
Ruský prezident Vladimir Putin.

Šéf kanceláře severokorejského vůdce Kim Čong-una navštívil ruské dálnovýchodní město Vladivostok, kde nejspíše dolaďoval detaily summitu nejvyššího představitele KLDR s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ve čtvrtek to s odkazem na informace některých médií uvedla agentura Interfax. Schůzka na nejvyšší úrovni se podle japonské agentury Kjódó uskuteční za týden. Kreml se k těmto informacím nevyjádřil.

Japonská televize Fuji TV již ve středu zveřejnila fotografii personálního vedoucího Kimovy kanceláře Kim Čchang-sona, jak si prohlíží prostory vladivostockého vlakového nádraží. Zdroj z ruských vládních kruhů Interfaxu nyní potvrdil, že se nejspíše jednalo o přípravu vrcholné schůzky. "Ano, Kim Čchang-son je ve Vladivostoku. Cíl jeho návštěvy se potvrzuje. Pravděpodobně přijel kvůli řešení otázek spojených s organizací schůzky," sdělil. Kim Čchang-son má v rámci severokorejské administrativy na starosti logistickou přípravu cest svého šéfa do zahraničí.

Podle japonské agentury Kjódó bude Rusko hostit setkání obou státníků 24. a 25. dubna. Kim Čchang-son v této věci navštívil Rusko už v březnu, uvádí agentura.

Místem schůzky bude zřejmě právě Vladivostok, kde se má Putin zastavit při své cestě na pekingský summit věnovaný čínskému projektu nové Hedvábné stezky a konaný ve dnech 26. a 27. dubna. Poradce hlavy ruského státu Jurij Ušakov uvedl, že přípravy na návštěvu severokorejského vůdce v Rusku jsou v "aktivní fázi" a že se setkání může odehrát v jakémkoliv městě. Ruská média nicméně spekulují, že se uskuteční v kampusu Dálněvýchodní federální univerzity na ostrově Russkij nedaleko Vladivostoku. Tamní studenti již podle tisku obdrželi zprávu o přeložení přednášek v předpokládané době vrcholné schůzky kvůli "návštěvě oficiálních delegací".

Informace o summitu přicházejí v době zvýšeného napětí vyvolaného severokorejským testem nové taktické naváděné zbraně. Únorová schůzka ve vietnamské Hanoji mezi Kim Čong-unem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který se snaží severokorejského diktátora přesvědčit o jaderném odzbrojení Korejského poloostrova výměnou za zrušení sankcí, skončila neúspěchem.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Mikhail Klimentyev

Další čtení

USA daly přednost svým zájmům, uvedl Bílý dům k pozastavení dodávek Ukrajině

Zahraničí
2. 7. 2025

Izrael podle Trumpa souhlasil s nezbytnými podmínkami pro příměří s Hamásem

Zahraničí
2. 7. 2025

Polský nejvyšší soud potvrdil vítězství Nawrockého v prezidentských volbách

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ