Klaus poobědval s japonským císařem

Zahraničí
14. 2. 2007 14:20
Václav Klaus při proslovu na slavnostní recepci na jeho počest v Tokiu.
Václav Klaus při proslovu na slavnostní recepci na jeho počest v Tokiu.

Václav Klaus při proslovu na slavnostní recepci na jeho počest v Tokiu.

Prezident Václav Klaus si pochvaloval nenucenost rozhovoru s japonským císařem Akihitem a jeho chotí. Přiznal, že byl příjemně překvapen znalostmi císařského páru o České republice.

Setkání českého prezidenta Václava Klause a jeho manželky Livie s císařem Akihitem a císařovnou Mičiko bylo součástí středečního programu Klausovy návštěvy Japonska. Císařský pár uspořádal na Klausovu počest slavnostní oběd.

Český prezident po setkání uvedl, že jej překvapily znalosti císařského páru o České republice. Zmínil i uzavřenost života císařské rodiny, která málokdy opouští areál paláce. Císař prozradil, že se na cestu do zahraničí dostane nejvýše jednou roka či ještě méně často.

Šlo o druhé vzájemné setkání v tokijském císařském paláci po deseti letech. V roce 1996 Klaus s chotí navštívil Japonsko ve funkci premiéra.

Ještě před audiencí v císařském paláci Klaus zahájil podnikatelský seminář organizovaný Hospodářskou komorou České republiky, která v Tokiu v úterý otevřela svou odbočku. Politickou delegaci doprovázejí zástupci 14 českých firem. Semináře se zúčastnili i zástupci velkých japonských firem jako Toyota, NEC, Mitsubishi nebo Toshiba, které operují i v Česku.

O česko-japonských vztazích zejména v obchodní sféře pak Klaus hovořit také při večeři s premiérem Šinzóem Abem. Prezidenta doprovází vedle podnikatelské mise také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Zdroj: Andrey Luzik / Mil.ru, CC BY 4.0, Wikimedia Commons

Ruské plavidlo u Skotska. Poletí britské stíhačky do akce?

Zahraničí
19. 11. 2025

Američtí mladíci objevují pravoslaví. „Oslovuje mužskou duši,“ říkají

Zahraničí
19. 11. 2025

Po více než deseti letech může znovu odstartovat provoz největší jaderné elektrárny světa

Zahraničí
19. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ