KLDR hrozí, že kvůli letákům zaútočí bez varování

Zahraničí
19. 10. 2012 09:42
Já koukám na tebe, ty na mě. Tradiční snímek z hranice mezi oběma Korejemi.
Já koukám na tebe, ty na mě. Tradiční snímek z hranice mezi oběma Korejemi.

Severní Korea v pátek varovala Jižní Koreu, že na ni bez dalšího varování zaútočí, pokud Jihokorejci příští týden shodí na sever protirežimní letáky. Jde o nejostřejší varování, jaké z Pchjongjangu za poslední měsíce zaznělo. Jihokorejský ministr obrany Kim Kwan-džin vzápětí prohlásil, že jeho země odpoví protiútokem, pokud KLDR začne na Jižní Koreu střílet.

Letáky vybízející Severokorejce k odporu proti režimu shazují na severokorejské území za pomoci balonů aktivisté jihokorejských občanských organizací. Formálně s touto kampaní jihokorejské úřady nemají nic společného.

Koalice jihokorejských nevládních skupin oznámila, že hodlá svou další letákovou akci provést podle plánu. V pondělí půl hodiny před polednem místního času (4.30 SELČ) chce poslat přes společnou hranici velké balony se zhruba 200 tisíci letáky kritizujícími severokorejskou vládu.

Pokud budou na severokorejské území v pondělí shozeny letáky, "bez varování bude podniknut vojenský úder na západní frontě", pohrozila oficiální severokorejská tisková agentura KCNA.

Terčem útoku by se podle její zprávy stala oblast pohraničního města Padžu jen několik kilometrů od demilitarizovaného pásma, které obě Koreje dělí. Právě z Padžu obvykle horkovzdušné balony směřující nad Severní Koreu startují.

KCNA často zveřejňuje ostrá prohlášení proti Jižní Koreji, ovšem specifická hrozba proti přesně vymezené části území je za poslední měsíce výjimkou. "Korejská lidová armáda nikdy nemluví naplano," citovala v pátek KCNA severokorejské vojenské velitele.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

Po útoku nožem ve vlaku v Anglii bojuje devět lidí o život

Zahraničí
2. 11. 2025
Claudia Sheinbaumová

Nejméně 22 lidí zahynulo při požáru v obchodě na severozápadě Mexika

Zahraničí
2. 11. 2025
ilustrační foto

Po útoku nožem ve vlaku v Anglii zůstali ranění. Dva lidi policie zadržela

Zahraničí
2. 11. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ