Severní Korea údajně popravila bývalého klíčového politika pro vztahy s Jižní Koreou, ze kterého KLDR udělala obětního beránka poté, co vztahy mezi oběma korejskými státy ochladly. Informovala o tom jihokorejská tisková agentura Jonhap. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení dnes nicméně uvedlo, že tuto informaci nemůže potvrdit.
Čche Song-čul, který měl v popisu práce vztahy komunistické KLDR s jižním sousedem, byl popraven v loňském roce za údajnou korupci, napsala agentura Jonhap.
Předtím už byl odvolán ze své funkce a za trest musel pracovat na kuřecí farmě, dodala agentura s odvoláním na neupřesněné zdroje z KLDR. Pchjongjang tímto způsobem Čche Song-čula údajně potrestal za prosazování smířlivého postoje vůči Jižní Koreji.
Čche, který se narodil v roce 1956, byl členem severokorejské delegace, která vítala jihokorejského prezidenta Ro Mu-hjona poté, co v roce 2007 překročil společnou hranici při teprve druhém summitu vůdců obou korejských států. "Čche prosazoval zlepšování vztahů s Roovou vládou navzdory nesouhlasu stoupenců tvrdé linie," cituje Jonhap svůj zdroj.
ČTĚTE TAKÉ: Tragický i dojemný film o běžencích ze Severní Koreje
Clintonová: Severní Koreji neustoupíme
Pohublý Kim předstoupil po delší pauze před davy
Vztahy mezi oběma korejskými státy se přiostřily poté, co Ro Mu-hjon odešel z úřadu v roce 2008 a nahradil ho I Mjong-bak, který zastavil volný tok bezpodmínečně poskytované pomoci zbídačené KLDR a prohlásil, že pomoc bude pokračovat jen v případě, že Pchjongjang vykáže skutečné pokroky při ukončení svého sporného jaderného programu.
"Když se vztahy s Jižní Koreou zhoršily po změně vlády, stal se obětním beránkem, na kterého padla veškerá odpovědnost za špatné posouzení jihokorejské politiky vůči KLDR," dodal zdroj.
Severní Korea pohrozila svému jižnímu sousedovi válkou v důsledku politiky prezidenta I Mjong-baka, kterého Pchjongjang označil za "zrádce národa". Severní a Jižní Korea spolu vedly válku v letech 1950 až 1953, která skončila jen příměřím, nikoli mírovou dohodou.
Foto: ČTK/AP a Reuters