Kontroverzní volby? Erdoganovi to nevadilo, Madurovi blahopřál

Zahraničí
23. 5. 2018 10:16
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan blahopřál svému venezuelskému protějšku Nicolásovi Madurovi k vítězství v nedělních volbách, které přivolaly ostrou kritiku západního světa. Erdogan se tak stal jedním z mála světových státníků, kteří Madurovi popřáli. Gratulace mu poslal i ruský prezident Vladimir Putin.

Volby, které velká část opozice bojkotovala, označily západní státy v čele s USA a také řada latinskoamerických zemí za nedemokratické a nesvobodné. Americký prezident Donald Trump v reakci rozšířil sankce proti Venezuele s cílem zkomplikovat venezuelskému režimu rozprodej státního majetku. Putin pogratuloval Madurovi a popřál mu hodně zdraví a úspěch při řešení "ekonomických i sociálních výzev", jimž země čelí.

Erdogan v telefonickém rozhovoru s Madurem "zdůraznili své odhodlání rozvíjet vztahy ve všech oblastech".

Madura v neděli podpořilo na 5,8 milionu z celkových dvaceti milionů voličů. Podle opozičního lídra Henriho Falcóna, pro něhož hlasovalo asi 1,8 milionu Venezuelanů, si Maduro hlasy voličů koupil potravinovou pomocí. V zemi totiž kvůli krizi funguje přídělový systém a potravinové balíčky se rozdávají na základě vlasteneckých průkazů. Vyhlášení výsledků vyvolalo ve Venezuele demonstrace.

Autor: ČTK , APFoto: , ČTK/ABACA/AA/ABACA

Další čtení

V Drážďanech zneškodnili bombu z války, kvůli níž se evakuovalo 18 000 lidí

Zahraničí
11. 3. 2026
Fatih Birol

Agentura IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv

Zahraničí
11. 3. 2026
ilustrační foto

USA prý vyřadily skoro třicet lodí schopných pokládat miny v Hormuzském průlivu

Zahraničí
11. 3. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ