Sjezd čínských komunistů, který se v současné době koná v Pekingu, zatím nesvědčí o výraznějším demokratickém pokroku uvnitř strany. Středeční "volby" do ústředního výboru budou podle všeho opět pouhou formalitou, protože neúspěch čeká jen osm procent kandidátů.
Navzdory spekulacím analytiků ohledně širších možností vnitrostranického hlasování jsou kvóty podobné jako před pěti lety.
Agentury s odvoláním na stranické zdroje píší, že na každých 100 míst v ústředním výboru strany připadá 108 kandidátů. Strana se tak znovu jen snaží budit zdání demokratického konkurenčního boje, když prakticky o všech křeslech je předem rozhodnuto.
Ve středu bude téměř 2300 delegátů sjezdu vybírat asi 200 plnoprávných členů ústředního výboru a jejich zhruba 170 poradců a náhradníků. Delegáti sjezdu dnes obdrželi seznam uchazečů.
Ústřední výbor na svém prvním zasedání konaném den po skončení sjezdu, ve čtvrtek, jmenuje nejužší vedení strany - 24členné politbyro a stálý výbor politbyra, jenž bude mít nově místo devíti pouze sedm členů.
Na sjezdu má být rovněž jmenována Ústřední vojenská komise, která je nejvyšším vojenským orgánem Číny, a disciplinární orgán komunistické strany, jenž je pověřen vyšetřováním korupce a dalších zločinů.
Čínští komunisti si na svém týdenním sjezdu volí nové vedení po deseti letech. Již nyní je známo, že šéfem strany se po stávajícím prezidentovi Chu Ťin-tchaovi stane nynější viceprezident Si Ťin-pching, druhý nejvyšší stranický post předá premiér Wen Ťia-pao současnému vicepremiérovi Li Kche-čchiangovi.