Kurdové zadrželi britské příslušníky IS, známé jaké Beatles

Zahraničí
8. 2. 2018 22:27
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Dva britské příslušníky Islámského státu, kteří se podíleli na mučení a vraždění západních rukojmí, zadrželi v Sýrii kurdské milice. Napsal to list The New York Times s odvoláním na informace nejmenovaných amerických činitelů. Zadržení jsou posledními živými členy původně čtyřčlenné bandy, známé kvůli britskému přízvuku jejích členů jako Beatles.

Podle newyorského listu jsou jména zadržených Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh: Vůdce jejich skupiny Mohammed Emwazi známý jako "džihádista John" zahynul v roce 2015 při útoku amerického dronu. Čtvrtý terorista Aine Davis je v tureckém vězení.

Skupina britských radikálů měla na starosti západní zajatce. Její členové se objevili na několika videích, které ukazovaly popravy britských a amerických zajatců. Jejich obětí byl v roce 2014 i americký novinář James Foley. Podle The New York Times sťali kolem třiceti lidí. Kotey, muž ghansko-kyperského původu, se narodil v Londýně, Elsheikh pochází ze Súdánu.

Podle amerického ministerstva zahraničí čtyřiatřicetiletý Kotey proslul mimořádnou brutalitou, při mučení používal elektrošoky a metodu takzvaného waterboardingu, simulovaného topení. Působil rovněž při verbování nových členů IS, mezi nimi i Britů. Devětadvacetiletý Elsheikh, který byl vězeňským dozorcem islamistů, své oběti údajně křižoval.

Američané se o jejich zadržení dozvěděli už v polovině ledna, kdy jim oba muže Kurdové předali jako podezřelé z příslušnosti k teroristům. Identifikováni byli podle otisků prstů a biometrických údajů.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/ZUMA/Vianney Le Caer

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ