Jestliže americký prezident Barack Obama nabídl ruku Íránu, nepochybně přitom uvažoval o nové americké strategii v Afghánistánu, kde by mohl Teherán hrát pozitivní roli. Soudí tak američtí analytici, které cituje agentura AFP.
Íránští představitelé nemají po bezprecedentním návrhu amerického prezidenta, jenž jim nabídl ukončit třicetiletý konflikt, jinou možnost, než se podílet na mezinárodní konferenci o Afghánistánu pořádané koncem března v Haagu, uvádí Karim Sadjapour z Carnegie Endowment for International Peace. Jestliže odmítnou, bude jasné, že nejsou skutečně odhodláni nastolit mír a stabilitu v Afghánistánu, řekl.
Teherán udržuje těsné vztahy se sousedním Afghánistánem, zvláště s jeho šíitským obyvatelstvem, ale postavil se proti sunnitskému extremistickému režimu hnutí Taliban v letech 1996-2001. Na Írán těžce doléhá také ohromná afghánská produkce opia, které zaplavuje íránský trh s drogami.
Írán a Spojené státy neudržují diplomatické vztahy téměř třicet let, ale po 11. září 2001 v Afghánistánu již spolupracovaly. Spolupráce byla přerušena v roce 2003, kdy prezident George Bush zařadil Írán do "osy zla".
Po sedmi letech války v Afghánistánu a bez mírového řešení na obzoru si nová americká vláda přeje takovou spolupráci oživit, ale co očekává od Teheránu, není zatím jasné.
Podle Karima Sadjapoura by USA zejména mohly Teherán požádat, aby jim otevřel svůj vzdušný a pozemní prostor k dopravě zboží do Afghánistánu. "V zásadě již spolupracují se Spojenými státy a NATO při rekonstrukci Afghánistánu," uvedl.
Připomněl také, že Íránci nechali NATO používat svůj vzdušný prostor v době začátku ofenzivy proti Talibanu.
Vysoký představitel amerického ministerstva zahraničí potvrdil, že Washington bude mít zájem na strategickém přístupu přes íránské území, který již používají někteří spojenci Teheránu.
Indie tak postavila dálnici mezi afghánskými městy Dilárám a Zarandž na íránsko-afghánských hranicích, aby mohla do Afghánistánu dopravovat svou pomoc přes Írán a vyhnula se Pákistánu, s nímž nemá dobré vztahy.
Írán dal nedávno najevo, že by tuto silnici mohly využít některé země NATO. Sdělil to činitel amerického ministerstva zahraničí, který si nepřál být jmenován. Odmítl hovořit o případné jiné spolupráci, dokud Obama neoznámí svou strategii.
Bývalá americká diplomatka Hillary Mannová Leverettová, která se účastnila jednání v Teheránem v letech 2001-2003, upozorňuje, že spolupráce s Íránem v Afghánistánu musí být součástí strategie sbližování na všech frontách, jinak mohou taktické dohody ztroskotat z důvodů vnitřní politiky jedné ze stran.
"Potřebujeme širokou strategickou dohodu s Íránem, podobnou Nixonovu a Kissingerovu zásadnímu sblížení s Čínou v 70. letech," uvedla.
Stejný názor sdílí Daniel Brumberg z Georgetownské univerzity. "Jestliže Washington a Teherán nebudou mít vůli nebo prostředky, aby definovali rámec své diplomatické svatby, jejich zásnuby mohou být zrušeny," řekl.
Foto: AP, Reuters a Bílý dům