Libanonský Hizballáh po smrti velitele znásobí aktivity v Sýrii

Zahraničí
21. 5. 2016 09:02
Bojovník šíitského hnutá Hizballáh.
Bojovník šíitského hnutá Hizballáh.

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh posílí své oddíly bojující v Sýrii. Řekl to v pátek jeho vůdce Hasan Nasralláh. Má jít o reakci na smrt velitele Hizballáhu Mustafy Badraddína zabitého nedávno v Sýrii. Hizballáh bojuje na straně syrské armády.

"Krev vojenského velitele Badraddína nás nutí rozšířit a zvýšit naši přítomnost v Sýrii. Zůstaneme v Sýrii a pošleme tam ještě více velitelů. Budeme v té bitvě pokračovat. Jsme si naprosto jisti, že míříme k vítězství," prohlásil Nasralláh před shromážděním několik tisíc stoupenců Hizballáhu.

Podle odborníků ztratil Hizballáh v bojích v Sýrii přes tisíc bojovníků. Do konfliktu vstoupil v roce 2013.

Badraddínova smrt se nejprve přičítala Izraeli, ale Hizballáh později oznámil, že jsou za ní teroristé bojující v Sýrii. To také tvrdil Nasralláh, když řekl: "Naše pomsta bude mít podobu naprosté porážky teroristických skupin, takfírí (sunnitských extremistů) a zločinců."

Vinu Izraele Nasralláh vysloveně vyloučil, i když jeho organizace proti Izraeli bojuje. "Útok Izraele (na Badraddína) byl hypotézou, ale po pečlivém prověření pohybu izraelské armády a místa, kde byl (Badraddín) zabit, nemáme žádný důkaz pro obvinění Izraelců. Důkazy, které máme, směřují ke skupinám takfírí," řekl Nasralláh.

Ve svém projevu Nasralláh o Badraddínovi hovořil jako o jednom z prvních, kdo se připojili k boji Hizballáhu. Tato skupina vznikla v roce 1982 na popud íránských revolučních gard. Badraddín byl v 90. letech pověřen velením jejích vojenských akcí. Po vstupu Hizballáhu do syrského konfliktu velel operacím v Sýrii.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Potopení ponorky v Egyptě nepřežilo šest ruských turistů. Příčina neznámá

Zahraničí
27. 3. 2025
ilustrační foto

Rádio Svobodná Evropa zatím přežije. Trumpův tým se zalekl soudu

Zahraničí
27. 3. 2025
ilustrační foto

Rusko vrátilo pět ukrajinských dětí. Tisíce jich stále drží v zajetí

Zahraničí
27. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ