Irácký premiér Ádil Abdal Mahdí vyzval amerického ministra zahraničí Mikea Pompea, aby do Iráku poslal delegaci, která bude mít za úkol připravit plán stažení amerických vojáků ze země. S odvoláním na kancelář iráckého ministerského předsedy o tom informovala agentura AP. V pátečním prohlášení Mahdího úřadu se uvádí, že Pompeo iráckému premiérovi zavolal ve čtvrtek večer a právě tehdy ho šéf kabinetu požádal o vypracování mechanismu stažení Američanů z Iráku.
Mahdí uvedl, že Irák odsuzuje veškeré narušování své svrchovanosti včetně amerického atentátu na velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního v Bagdádu minulý pátek a středečních íránských raketových útoků na základny s americkými vojáky v Iráku.
Irácký premiér podle prohlášení Pompea požádal, aby "vyslal do Iráku delegaci, jež vypracuje mechanismus, který naplní rezoluci iráckého parlamentu týkající se stažení zahraničních sil z Iráku". "Premiér řekl, že americké síly vstoupily do Iráku a drony létají v iráckém vzdušném prostoru bez povolení iráckých úřadů, což porušuje bilaterální dohody," uvádí se rovněž v prohlášení.
V Iráku působí asi pět tisíc amerických vojáků v rámci mezinárodní koalice proti teroristické organizaci Islámský stát. Americký ministr obrany Mark Esper a šéf sboru náčelníků štábů americké armády generál Mark Milley ale již dříve uvedli, že Spojené státy nyní neplánují stažení amerických jednotek z Iráku.
Šíitové jsou pro odsun vojáků
Iráčtí zákonodárci v neděli po pátečním americkém atentátu na Solejmáního a několik dalších osob včetně člena vedení vlivných iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise schválili nezávazné usnesení požadující odsun cizích vojáků z Iráku. Výzvu podpořili především šíitští poslanci. Většina zástupců sunnitů a Kurdů schůzi bojkotovala.
V pondělí se v médiích objevila fotografie nepodepsaného dopisu amerického generála Williama Seelyho, který naznačoval, že USA se chystají požadavku iráckého parlamentu vyhovět. Pentagon však rychle tuto informaci popřel.
Šéf amerického sboru náčelníků štábů Milley následně vysvětloval, že dopis - jehož autenticitu v Bagdádu agenturám potvrzovaly irácké i americké zdroje - byl pravý, nicméně šlo pouze nešťastně naformulovanou pracovní verzi, která se neměla dostat na veřejnost.
Americký prezident Donald Trump dříve tento týden Iráku pohrozil, že bude žádat kompenzace v podobě miliard dolarů za vojenskou infrastrukturu nebo uvalí na zemi bezprecedentní sankce, pokud Bagdád vyžene americké vojáky. "Máme tam velmi drahou leteckou základnu, která byla postavena za miliardy dolarů. Neodejdeme, pokud nám za to nezaplatí," řekl. Šéf Bílého domu zároveň uvedl, že pokud Bagdád přinutí americké vojáky Irák opustit nepříjemným způsobem, setká se země "se sankcemi, které nikdy předtím nezažila".