Malala převzala Nobelovku a jednou by ráda byla premiérkou

Zahraničí
10. 12. 2014 16:13
Letošní laureáti Nobelovy ceny míru: Malala Júsufzaiová a Kailáš Satjárthí.
Letošní laureáti Nobelovy ceny míru: Malala Júsufzaiová a Kailáš Satjárthí.

Mladá pákistánská bojovnice za právo dívek na vzdělání Malala Júsufzaiová a indický bojovník za práva dětí a proti dětské práci Kailáš Satjárthí na radnici norské metropole Osla slavnostně převzali Nobelovu cenu za mír. Vyznamenaní převzali příslušnou medaili a diplom a rovnoměrně si mezi sebe rozdělí finanční odměnu ve výši osm milionů švédských korun (zhruba 22 milionů korun). Sedmnáctiletá Júsufzaiová je nejmladší laureátkou Nobelovy ceny za mír v dějinách.

Předseda Nobelova výboru Thorbjörn Jagland před předáním ceny prohlásil, že všechny děti mají právo na dětství a vzdělání místo nucené práce. Svědomí dnešního světa podle něj nelze vyjádřit lépe než letošními laureáty. Oba ocenění pak diplom a medaili převzali za ovací vestoje.

Malala slíbila, že bude bojovat, dokud i poslední dítě nebude chodit do školy. "Budu pokračovat v tomto boji, dokud neuvidím všechny děti ve škole," prohlásila Júsufzaiová. Dívka však několikrát zahrála i na humornou notu. "Jsem si celkem jistá, že jsem i první nositelka Nobelovy ceny za mír, která se ještě stále hádá se svými mladšími bratry," zažertovala Malala o svém nízkém věku.

Ceremoniál narušil muž s mexickou vlajkou.Ceremoniál narušil mladý muž s mexickou vlajkou a fotoaparátem zavěšeným na krku, když pronikl na pódium ve chvíli, kdy ocenění pózovali fotografům s diplomy a medailemi. Během několika sekund ho ale zadržela ochranka. Policie okolnosti incidentu vyšetřuje. Tentýž muž si předtím v hotelu s dívkou potřásl rukou a řekl jí, jak moc ji obdivuje.

Júsufzaiová i Satjárthí cenu dostali za to, že riskují své životy v boji za práva dětí. Podle Jaglanda jsou Pákistánka a Ind, muslimka a hinduista, symboly toho, co svět potřebuje: větší jednoty a bratrství mezi národy.

Na společné tiskové konferenci s 60letým Satjárthím v úterý Júsufzaiová vyjádřila zklamání nad tím, že se ceremonie nezúčastní premiéři Pákistánu a Indie, jejichž vzájemné vztahy jsou dlouhodobě napjaté.

"Teď je tato cena pro mě velmi důležitá a opravdu mi dala více naděje, více odvahy a já se cítím silnější než předtím, protože vidím, že mnoho lidí je se mnou," prohlásila před slavností Malala, která poutá ze všech oceněných v Norsku největší pozornost. Spolu s oceněným indickým kolegou se už dopoledne setkala s tisícovkami norských školáků.

Pákistánské studentky s portréty Malaly ve škole v Islamábádu.Před Nobelovým centrem se sešlo na 7000 dětí ve věku od šesti do 14 let. "Vy to možná nevíte, ale je tolik dívek a chlapců, kteří nemohou chodit do školy," řekla jim Júsufzaiová. "Ani se jim nesní o iPadu, Playstationu nebo Xboxu. Jejich jediným snem je mít školu, knihu a tužku," dodala laureátka.

Malalu se pokusili kvůli jejímu boji za vzdělávání dívek v roce 2012 zabít radikálové z hnutí Taliban, když ji vážně postřelili do hlavy. Dívka se brzy stala světoznámou celebritou; přijata byla v Bílém domě i Buckinghamském paláci a promluvila v newyorském sídle OSN. Vydala i svou autobiografii a kromě Nobelovy ceny dostala také řadu dalších ocenění. Před převzetím Nobelovy ceny za mír řekla, že chce sloužit své zemi a případně se i stát premiérkou.

Ačkoli jména oceněných se svět každoročně dozvídá už v říjnu, slavnostní předávání cen se koná na výročí úmrtí Alfreda Nobela.

Autor: ČTK , AFPFoto: ČTK/NTB SCANPIX/AP

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ