Otec jednoho ze saúdskoarabských princů zatčených kvůli vyšetřování korupce drží od listopadu hladovku na protest proti zatýkání, které loni koncem roku nařídil korunní princ Muhammad bin Salmán v rámci protikorupční čistky. V luxusním rijádském hotelu skončilo ve vazbě 200 princů, bohatých podnikatelů a dalších prominentů. Ti, kteří přiznali vinu a přistoupili na dohodu, že odevzdají úřadům část svého jmění, byli propuštěni, ostatní čeká soudní řízení.
Mezi zadrženými je i jeden z nejbohatších lidí světa, princ Valíd bin Talál, za jehož propuštění úřady požadují šest miliard dolarů (přes 130 miliard Kč). Bin Találův majetek se podle odhadů blíží 19 miliardám dolarů.
Jeho šestaosmdesátiletý otec Talál bin Abdalazíz s tažením proti korupci nesouhlasí a od listopadu drží hladovku. Ve vazbě skončil nejen jeho syn Valíd, ale i další dva synové. Princ Talál bin Abdalazíz, který je nevlastním bratrem krále Salmána, podle serveru Middle East Eye (MEE) zhubl za měsíc o deset kilogramů. Minulý týden byl napojen na umělou výživu a je v rijádské nemocnici krále Fajsala. K jeho lůžku chodí mnozí členové královského klanu.
Koncem listopadu přišel také král Salmán, aby vyjádřil soustrast za zemřelou sestru obou mužů Madáví. Talál podle palácových zdrojů tuto příležitost nevyužil k prosbě o propuštění svých synů.
Princ Talál je znám svými liberálními postoji. Podle MEE v říjnu řekl přátelům, že je správné protestovat "civilním" způsobem s cílem upozornit na tyranii, kterou zavádí pod záminkou protikorupčních opatření korunní princ. Talál byl v minulosti ministrem financí a v 60. letech vedl skupinu princů, která prosazovala ukončení režimu absolutní monarchie, s čímž zbytek královské rodiny nesouhlasil. Talál pak musel odjet do exilu do Káhiry a pobýval tam, dokud se jeho matce nepodařilo dosáhnout usmíření.
Princ je pro posílení práv žen a stále je pro zavedení konstituční monarchie a oddělení výkonné, legislativní a soudní moci.