Medvědi, žraloci, sloni. <span>Licitace o zvířata</span> začaly

Zahraničí
15. 3. 2010 13:00
Na lovu tygřího žraloka v Indickém oceánu.
Na lovu tygřího žraloka v Indickém oceánu.

Na lovu tygřího žraloka v Indickém oceánu.Tuňáci, lední medvědi, koráli, sloni... Tito a někteří další živočichové jsou v centru zájmu účastníků konference, která začala o víkendu v katarském Dauhá. Setkání zástupců 175 zemí s názvem Obchod s ohroženými druhy zvířat potrvá až do 25. března.

Konference se koná každé tři roky a delegáti na ní diskutují jak o zamezení ilegálního byznysu, tak o možnostech zajištění existenčních podmínek obyvatel v chudých zemědělských oblastech na nejrůznějších místech planety.

Letos je značný zájem, aby washingtonská Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora, CITES) byla rozšířena o další druhy ohrožené mořské fauny.

Stavy ryb jsou ohroženy prakticky na celém světě, zdůrazňují experti. Zhruba 75 procent z nich je v situaci, jež je nevhodná k dalšímu zachování druhu. Přitom zájem o rybí maso nadále stoupá.

Generální tajemník CITES Wijnstekers na kontrole v Nigérii.Zvláštní kapitolou jsou žraločí ploutve. Důvodem je značná poptávka po nich na asijských trzích. V EU hraje v tomto směru podle Evropské komise nejzápornější roli Španělsko. Kvůli ploutvím se stavy mnoha žraločích druhů snížily za uplynulého  půlstoletí o 70 až 80 procent.

Čtyřiasedmdesát ze zhruba čtyř stovek žraločích druhů, které jsou popsány, je v červené knize ohrožených druhů. Za kilo žraločích ploutví dostávají rybáři až 550 eur.

V Dauhá se jedná i o osudu tuňáka ve Středozemním moři, který se stal obětí své vlastní oblíbenosti pro výrobu suši. Obchod s touto rybou se pohybuje ročně v miliardách dolarů.

Podle americké nevládní organizace se každoročně vyloví ze Středozemního moře a z Tichého oceánu 30 až 50 tun vzácných korálů pro komerční účely. Spojené státy navrhly jejich ochranu už na předchozí konferenci CITES v roce 2007.

CITES, která od svého vzniku v roce 1975 upravila nebo zakázala obchod s více než 34 tisíci druhy živočišné i rostlinné říše, prozkoumá v Dauhá 42 návrhů na zapsání nových druhů na svůj seznam nebo na posílení obchodních pravidel.

zvirata

Foto: CITES a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Při havárii malého letadla na britském letišti Southend zemřeli čtyři lidé

Zahraničí
14. 7. 2025

Reuters: Protivládní polovojenské jednotky RSF zabily v Súdánu téměř 300 lidí

Zahraničí
14. 7. 2025
Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ