Nákupy od vojáků i krádeže z amerických armádních skladů zásobují tržiště v afghánské metropoli, které nese jméno bývalého prezidenta USA. S příchodem Baracka Obamy do Bílého domu ale na Bush bazar udeřily těžké časy.
Plakát slibuje „všechny možné USA věci" a vnitřek obchodu reklamě odpovídá. Plechová bouda je po střechu narvaná proteinovými nápoji, americkými uniformami, najde se zde dokonce pár neprůstřelných slunečních brýlí se zabudovaným přehrávačem MP3. O dům dál je obchod plný plechovek s americkými instantními pochoutkami. Jinde v nepřehledném labyrintu stánků si Afghánci mohou koupit americké armádní přídělové balíčky.
ČTĚTE TAKÉ: Talibové zabili v Afghánistánu pět zahraničních vojáků
Války stály Spojené státy 680 miliard dolarů
Jméno se objevilo spontánně, stejně jako celý Bush bazar v roce 2003. Logicky navazuje na Brežněv bazar, který ve městě fungoval v osmdesátých letech.
Suvenýry z Bushovy války proti teroru jsou zde k dostání skoro na každém stánku. Obchod Mahmúda Essaha nabízí hrníčky s plakáty ve stylu Divokého západu nabízející odměnu za Usámu bin Ládina „živého nebo mrtvého, ale raději mrtvého". Majitel obchodu nabízí slevu, hrneček jen za dolar místo pěti.
S největší pravděpodobností většina položek pochází z Bagramu, velké americké základny asi padesát kilometrů severně od Kábulu. Essah ale trvá na tom, že nic, co prodává, není kradené. Hrnečky s bin Ládinem, kšiltovky operace Trvalá svoboda i maskáče nakupuje od čínských a pakistánských obchodníků, kteří podle něj zásobují i americkou základnu.
Americké uniformy jsou obzvlášť oblíbené u dětí. Další zákazníci prý přicházejí z ruské ambasády. „Chodí pravidelně, a když nějaké uniformy zrovna mám, vždycky je koupí," říká Essah.
Kradou všichni
Přiznává, že občas nakupuje i od cizinců, kteří zrovna nutně potřebují peníze. Ale jiní obchodníci otevřeně říkají, že většina jejich zboží je kradená. Zásoby Američanům ukradli afghánští překladatelé, řidiči náklaďáků a další místní zaměstnanci, kteří pracují v Bagramu, na základně Camp Phoenix v Džalalabádu a dalších opevněných amerických oázách.
ČTĚTE TAKÉ: Kebab za tisíc dolarů? Afghánské vesnice proti korupci
Američané už vozí zásoby pro Afghánistán i přes Rusko
Jeden majitel obchodu se specializuje na energeticky bohaté americké armádní příděly a tuby s proteinovými pochutinami. Ty jdou velice dobře na odbyt. Hlavní město válkou zmítaného Afghánistánu je totiž plné posiloven. „Je hodně způsobů, jak se k těm věcem dostávají. Otevřou přímo kontejnery nebo to ukradnou z náklaďáků. Moji dodavatelé mi pak zavolají a dohodneme si schůzku, obvykle v centru a v nočních hodinách," říká obchodník.
Mohammad Fáhim opustil afghánskou armádu před dvěma roky, kdy se podle vlastních slov rozhodl nenechat se zastřelit při ničení polí s opiovým mákem. Nyní vlastní posilovnu a proteinové tuby prodává svým zákazníkům. „Jít sem je jediný způsob, jak se dostat ke kvalitnímu americkému zboží," říká.
Armádní přídělové balíčky, známé pod zkratkou MRE (Meal Ready to Eat), jsou zase velice populární u afghánských rodin. Balíček obvykle obsahuje tuhou kaši, která nese ambiciózní názvy jako „hovězí enčilada" nebo „kuře s knedlíkem", ovesné vločky, tavený sýr a malou lahvičku tabaska. Vojákům, kteří tahají náročným terénem desítky kilogramů zátěže, ulehčují MRE život. Žádná pochoutka to ale není.
Rachmat Chan však tvrdí, že pro jeho rozvětvenou rodinu je nákup kaloricky bohatých balíčků velice výhodný. Stojí totiž méně než dolar.
Po některých položkách je taková poptávka, že jsou k dostání jen pod pultem. „Hodně mužů sem chodí pro tyto pilulky," říká majitel drogerie Fawad a ukazuje na krabici viagry.
S koncem Bushe přišly problémy
Na břehu řeky Kábul prosperoval trh celých pět let. Ale nedávno na něj udeřily těžké časy. Problémy začaly s odchodem George W. Bushe z úřadu. V lednu letošního roku začala policie některé stánkaře vyhánět. Radnice totiž rozhodla, že příliš velké tržiště je bezpečnostní hrozbou pro blízký prezidentský palác.
Obchodníci se rozptýlili po celém městě. Část z nich se usídlila na bývalém zeleninovém trhu, který se jmenuje Ariana bazar. Tolik lidí jako na Bush bazar sem ale nechodí. Pomůže změna jména? Hadži Tor, majitel obchodu s americkými limonádami, si myslí, že ano: „Bush bazar, to je slavná značka. Uvažujeme o tom, že tohle tržiště přejmenujeme."
Jednou z možností je jméno Obama bazar, nová americká administrativa totiž plánuje poslat do země významné posily. S nimi určitě dorazí i více špatně chráněných zásob. Nebyl by to první „rebranding" v Kábulu. V osmdesátých letech zde Brežněv bazar prodával výrobky a uniformy, získané ze sovětských základen. „Myslím, že přejmenování na Obama bazar by dost pomohlo mému byznysu," plánuje si Hadži Tor.
Foto: ČTK/AP, profimedia.cz