Nevládní organizace vyškolily vesničany v Afghánistánu v kontrole veřejných účtů. V zemi, která je podle Transparency International nejzkorumpovanější na světě, se tak lidé učí kritizovat vládu.
V odlehlé horské oblasti severního Afghánistánu se koná vesnické shromáždění. Jeden z mužů opatrně vystoupí z davu. „Proč jste utratili tolik peněz za cement?", ptá se vůdců vesnice a poprvé v životě tak kritizuje vládnoucí moc. Radní se podívá do papírů a odpoví: „Byl to hodně kvalitní cement a lepší nabídku jsme prostě nenašli." Muž si zase sedne, očividně spokojen s odpovědí.
ČTĚTE TAKÉ: Nikdy jsme v Afghánistánu neupláceli, říká šéf týmu
Nový plán USA pro Afghánistán: pro demokracii není místo
Afghánské sociální nůžky se rozevírají
Tato zdvořilá konverzace byla jen jedna z mnoha na shromáždění, kde místní úředníci museli obhajovat, jakým způsobem naložili s veřejnými prostředky. Setkání bylo součástí průkopnického programu, který má zvýšit odpovědnost vůdců země, kde korupce prorůstá nejen správu vesnic a měst, ale i nejvyšší státní úřady. Svévole zkorumpovaných úředníků nahrává povstalcům, kteří proti vládě získávají podporu rozhořčených obyvatel.
Vesničané vyškolení mezinárodními nevládními organizacemi teď mohou bojovat s korupcí na místní úrovni pomocí „sociálních auditů". Schází se, aby prohlídli účty šúr, neboli místních zastupitelství, která dostávají peníze od vlády a od humanitárních organizací na rozvojové projekty.
V mnoha obcích vedly audity k odhalení korupce a šúru nahradila po následných volbách jiná.
Peníze prostě zmizely
„Poprvé máme pocit kontroly nad vlastními životy. Konečně můžeme pohnat naše vůdce k odpovědnosti," říká Rahima, jeden z vesničanů, který stejně jako mnoho Afghánců používá jen jedno jméno. „Bývalo to tak, že šúra dostala všechny penízy a my jsme potom neměli nejmenší představu, co se s nimi stalo," říká Begum, další vesničan z Kalan Gazaru.
V některých jiných obcích peníze určené pro rozvojové projekty prostě zmizely.
Nápad se sociálními aurdity přinesla do stovek vesnic Rozvojová síť Aga Chán (AKDN). Vesničané nejdříve vyberou „komisi pro sociální audit", kterou mají tvořit ti, kteří mají v obci pověst těch nejčestnějších a nejpilnějších. AKDN poté vyškolí celou komisi v tom, jak se prověřují finanční transakce. Vzhledem k tomu, že mnoho vesničanů je negramotných nebo nikdy žádné účetnictví neviděli, je takový trénink nutný.
Komise potom prověří faktury, vyzpovídá dělníky pracující na rozvojových projektech i všechny členy šúry. Jejich úsilí vyvrcholí na vesnickém shromáždění, kde komise veřejně představí své závěry a vybídne ostatní vesničany, aby se šúry na problémy zeptali. Poté vesnice hlasuje o tom, zda je s prací šúry spokojená.
„Tento problém je klíčový pro to, aby v Afghánistánu byla skutečná demokracie, číká Sudžít Sarkar, hlava programu z AKDN.
Kebab za tisíc dolarů a luxusní hotel v Kábulu
V Kalan Gazaru místní ocenili vybudování malé vodní elektrárny a program, ve kterém se ženy učí šít. Zazněla i kritika, ale komise nenašla žádné zneužívání prostředků a vesnické hlasování práci šúry schválilo. Ale není to tak vždy.
V jedné vesnice zjistili, že šúra zaplatila tisíc dolarů (asi 20200 korun) za kebab, což samozřejmě vyvolalo vlnu veřejné nevole.
V jiném případě komise zjistila, že celá šúra podnikla výlet do Kábulu, kde všichni zastupitelé přespali za obecní peníze v luxusním hotelu.
Vesnice přinutila členy šúry slíbit, že při příštích služebních cestách bude ubytování výrazně skromnější.
Protože výsledky jsou představeny veřejně a práce komise trvá většinou jen několik dní, je pro členy šúry složité komisi nějak zastrašovat. „Šúry z toho mají velký strach," říká Muhammad Nábí, úředník vlády provincie Baghlán. „Program na ně vyvíjí objektivní tlak a pomáhá zamezovat zneužívání moci."
Omezený dopad
Podobné iniciativy na posílení legitimity místních úřadů jsou klíčovým prostředkem pomoci budování moderní demokracie v Afghánistánu, říká John Dempsey, právní expert Amerického institutu pro mír.
Ale přes veškeré úspěchy naráží program i na podstatné překážky. AKDN program sociálních auditů přivedla do více než čtyř stovek vesnic, ale všechny se nacházejí na klidném severu země. Pokračující válka v jižním a východním Afghánistánu brání AKDN a většině dalších humanitárních organizací v práci. Kromě toho některé šúry na severu odmítly s komisemi spolupracovat.
Vesnické komunity ale podle Sarkara na šúry vyvíjí tlak, aby sociální audity přijaly. Mnozí doufají, že zkušenosti získané na severu bude možné po skončení války použít i na jihu.
„Je to náš úkol," říká Farzana, člen komise sociálního auditu v Kalan Gazaru. „Máme povinnost ukázat všem Afgháncům, že dokážeme po naší vládě požadovat zodpovědnější jednání.
Foto: Army.cz a Reuters