Na <span>paštunské hranici</span> USA a NATO nevyhrávají

Zahraničí
24. 12. 2009 07:30
Kronika 2009
Kronika 2009

Mrtví a zranění po atentátu u hotelu Heetal v Kábulu.Osmým rokem se letos vlekla válka Američanů a NATO pod Hindúkušem s taliby a jejich spolubojovníky. Nemají na krku jen partyzány, ale také podvodně zvoleného prezidenta.

Barack Obama získal ve volební kampani sympatie sliby, že ukončí válku v Iráku, kterou Bush už vzdal doslova a do písmene: dojednal o vyklizení země smlouvu. O konci války mluvil nový prezident, neočekávaně v říjnu vyznamenaný Nobelovou cenou za mír, také v případě Afghánistánu, kde však chtěl uspět osvědčenými vojenskými způsoby.

ČTĚTE TAKÉ: Čech v Kábulu: Útočníci se prostříleli dovnitř

Vyměnil velitele z Bushovy éry Davida McKiernana, který byl ve funkci jen několik měsíců. Otravoval naléháním, že válku s Talibanem lze vyhrát jen velkým navýšením počtu vojáků. za Stanleyho McChrystala.

Americký voják v Herátu.Obamův generál Stanley McChrystal dostal dvacet tisíc posil a se spojenci bylo v Afghánistánu přes sto tisíc zahraničních vojáků. K tomu na dvě stě tisíc vládních vojáků a policistů, ovšem z velké části zoufale vyzbrojených a špatně vystrojených.

Proti nim podle amerických odhadů přes léto válčilo patnáct, nejvýše čtyřicet tisíc talibů, bojovníků z hnutí Hizbi islámí Gulbuddína Hekmatjára, mudžáhidů z arabských států, z Kavkazu, Uzbekistánu a Somálska; bez těžké techniky, bez letectva a živi jen z toho, co ukořistí, vymění za opium nebo za rukojmí.

pásek, ročenka.

Poslání bez cíle

V srpnu padlo v Afghánistánu 45 Američanů, nejvíce dosud za jeden měsíc od roku 2001. Dohromady v hindúkušské válce padlo do podzimu 732 Američanů (v Iráku 4300), k tomu 210 Britů.

Vojáci USA v Kábulu sledují Obamovo povídání o nové strategii.Američané už několik let v Afghánistánu s nikým z kajdistů neválčí. Mulla Umar, hlava afghánského Talibanu, prý řídí operace z pákistánské Kvéty a nejhledanější muži světa, vůdcové kajdistů Usáma bin Ládin a Ajmán az-Zavahrí, na jejichž hlavu vypsali Američané po padesáti milionech dolarů odměny, jsou zalezlí kdesi v paštunském pohraničí v Pákistánu.

Tuny falešného papíru

McChrystalova ofenziva zahájená v červnu v Hílmandu a podporovaná britskými vojáky žádný průlom nepřinesla. Byla odstartována v době "předvolební kampaně", která měla vyvrcholit 20. srpna prezidentskými a provinčními volbami.

ČTĚTE TAKÉ: Spojenci NATO slibují další tisíce vojáků do Afghánistánu

Je to naše země. Taliban je přesvědčen o svém vítězství.Ten den zemřelo při akcích Talibanu na padesát lidí, z toho 21 talibů. Celkem ozbrojených incidentů bylo na čtyři sta: osmiletý rekord. Talibům se podařilo znovu zdůraznit, že bez cizích vojáků je kábulská vláda, ať je jakákoli, života neschopná.

Kampaň, vlastní volby a sčítání hlasů byl jeden velký skandál. Kábulský prezident z vůle Američanů Hámid Karzáí (51) se rozplýval, že lidé volili i přes smrtelné nebezpečí. Po něm to zprvu papouškovali funkcionáři OSN, NATO a EU. Barack Obama popřál dokonce druhého dne k velkému vítězství afghánského lidu na cestě k demokracii.

Pozorovatelé odhadli, že 1,5 milionu volebních lístků, téměř třetina, bylo podvodných, z nichž 1,1 milionu bylo zmanipulováno ve prospěch Karzáího, na tři sta tisíc ve prospěch Abdulláha.

Foto: Pentagon a ČTK/AP

Autor: - lgtt -

Další čtení

V Indii ve 114 letech zemřel nejstarší maratonec na světě, srazilo ho auto

Zahraničí
15. 7. 2025
ilustrační foto

Zaskočená Moskva? Asi už začínají brát Trumpa vážně, ale válku neskončí

Zahraničí
15. 7. 2025
Kreml, srdce Moskvy, patrně bude brzy v dostřelu

Trump se zeptal Zelenského, jestli může Ukrajina udeřit až v Moskvě. Ten potvrdil

Zahraničí
15. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ