NATO pošle do Iráku tým, aby zjistil možnosti výcviku vojáků

Zahraničí
19. 5. 2016 20:25
Irácké vojáky zatím NATO školí a trénuje v Jordánsku (ilustrační foto).
Irácké vojáky zatím NATO školí a trénuje v Jordánsku (ilustrační foto).

Severoatlantická aliance pošle co nejdříve do Iráku tým, který přímo na místě zhodnotí možnosti přesunu a rozšíření výcvikové mise NATO přímo na irácké území. Aliance tímto způsobem reaguje na nedávnou žádost iráckého premiéra Hajdara Abádího, řekl generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. NATO je podle něj také připraveno vyhovět případné žádosti libyjské vlády o pomoc s budováním především bezpečnostních a obranných kapacit.

Ministři zahraničí členských zemí bloku ve čtvrtek v Bruselu diskutovali o možnostech, jak může NATO přispívat k posilování stability na své jižní a jihovýchodní hranici. Aliance podle Stoltenberga musí mít nejen schopnosti zajistit vlastní obranu, ale také musí umět pomoci s kvalitou místních bezpečnostních sil tam, kde to je potřeba.

Pomoc zemím blízkovýchodního regionu, jako je Irák, které se potýkají s teroristickou organizací Islámský stát (IS), je jednou z probíraných cest. NATO jako organizace také přispívá k činnosti široké mezinárodní koalice, která proti IS bojuje - například poskytováním zpravodajských informací a dat z radarových letadel AWACS nad tureckým územím a v mezinárodním vzdušném prostoru.

Irácké bezpečnostní síly zatím NATO školí a trénuje v Jordánsku, například Slovensko pomáhá zlepšovat práci iráckých pyrotechniků. Vzdělávají se tak také vojenští lékaři či odborníci na vojenské i civilní plánování. "Do konce roku výcvik dokončí několik stovek iráckých důstojníků," řekl Stoltenberg. Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek připomněl, že Češi budou školit irácký personál pro bitevníky L-159.

Podpora legální libyjské vlády tak, aby byla schopna zajistit bezpečnost v zemi, byla druhou oblastí, které se ministři věnovali. Aliance jednoznačně vylučuje bojovou misi v oblasti. Ve Vídni se před několika dny významné státy dohodly na výjimce ze zbrojního embarga tak, aby bylo možné vyzbrojit libyjské vládní jednotky pro boj s radikálními skupinami včetně IS.

Třetí cestou ke zvýšení bezpečnosti na jihu a jihovýchodě, o které ve čtvrtek ministři zahraničí hovořili, je posilování ve Středozemním moři. Americký ministr John Kerry oznámil, že USA vyšlou jednu svou loď do akce NATO v Egejském moři, kde aliance pomáhá EU zvládat migrační krizi.

NATO také výrazně transformuje svou už roky existující protiteroristickou námořní operaci ve Středozemním moři tak, aby její lodě mohly brzy podporovat - především opět zpravodajsky - námořní operaci EU známou jako Sophia. Tou se unie snaží čelit pašerákům, kteří převážejí migranty od severoafrických břehů především do Itálie. Poté, co březnová dohoda unie a Turecka výrazně snížila počty migrantů v Egejském moři, stává se právě oblast u italských břehů opět místem, kde je třeba výrazná reakce.

NATO pomáhá s výcvikem také v dalších zemích v oblasti. Například v Tunisku cvičí příslušníky speciálních sil a zpravodajské důstojníky.

Autor: ČTK Foto: , ČTK/AP/Khalid Mohammed

Další čtení

Před 85 lety byla zřízena v rámci RAF první československá peruť

Zahraničí
12. 7. 2025

V italských Dolomitech zemřel český turista. Zřítil se ze stezky v horách

Zahraničí
Aktualizováno: 12. 7. 2025 01:00

Tisíce obyvatel Bosny si připomněly 8000 obětí genocidy ve Srebrenici

Zahraničí
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ