Za zdmi supertajné laboratoře NATO se experti na výpočetní techniku snaží předvídat vývoj konfliktů ve světě závislém na internetu. Odborníci odmítají scénáře nějaké celosvětové pohromy, ale upozorňují, že počítačové útoky budou bezpochyby součástí nějakého budoucího konfliktu, píše agentura AFP.
Tato velmi moderně vybavená buňka je v jazyce NATO nazývána špičkovým střediskem pro spolupráci v počítačové obraně CCDCOE (Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Její sídlo je v Tallinnu, hlavním městě Estonska, které je vzhledem ke svému pokroku v internetových technologiích nazýváno "E-Stonsko".
"Zašli jsme dále do počítačového prostoru, než si dokázala představit vědecká fantazie," řekl estonský plukovník a šéf buňky Ilmar Tamm.
Buňka pracuje v budově z roku 1905, která hostí vojenské odborníky na komunikace od dob telegrafu a poštovních holubů. Desítky specialistů si zde nyní představují "páté bitevní pole" proti potenciálnímu nepříteli. Dosavadními bitevními poli byly země, moře, vzduch a vesmír.
"Složitost a různorodost oboru z něj dělají těžko řešitelný problém. Přitom nabízí ideální šedé zóny pro osoby se špatnými úmysly," vysvětluje plukovník Tamm.
"Mnoho zemí pochopilo, že to může být zbraň. Nemůžeme to ignorovat ani podcenit budoucí dopad... Nejsem tak naivní, abych si myslel, že konvenční zbraně jednou zmizí, ale lze si představit určitou součinnost," dodal estonský důstojník.
Estonsko, které je členem NATO od roku 2004, s tím mělo trpkou zkušenost v roce 2007. Tato malá pobaltská země s 1,3 milionu obyvatel, která patří k počítačově nejvyspělejším na světě, se tehdy stala terčem mohutných počítačových útoků. Ty ochromily na několik dní servery místních úřadů a společností.
"Byl to zjevně začátek nové éry. Tyto útoky nesly všechny znaky typické pro počítačovou kriminalitu, která nakonec ohrožovala národní bezpečnost. Šlo o kvalitativní změnu, která zapůsobila v mnoha myslích," uvedl estonský ministr obrany Jaak Aaviksoo.
Tyto útoky se udály krátce poté, co byl z centra Tallinnu přemístěn rozporuplný památník na oslavu Rudé armády. Byl zde postaven po druhé světové válce. Moskva, se kterou má Estonsko od své obnovené nezávislosti v roce 1991 napjaté vztahy, neskrývala kvůli tomu podráždění.
Tallinn tvrdil, že počítačové útoky v roce 2007 pocházely z oficiálních ruských serverů, což Moskva suše popřela.
Jaak Aaviksoo uvádí jako další příklad útok hackerů proti gruzínským serverům, a to v době ozbrojeného konfliktu mezi Ruskem a Gruzií v roce 2008.
"Je skutečností, že existuje počítačová bezpečnost, počítačová obrana a počítačový útok," konstatuje estonský ministr.
Kanadští badatelé nedávno tvrdili, že jistá počítačová síť se sídlem v Číně ukradla vojenská tajemství Indii, nabourala se do kanceláří dalajlamy a zaútočila na některé počítače na různých místech světa. Týmu z Toronta se to však nepodařilo dokázat a Peking vše popřel.
Foto: Profimedia a NATO